Analytical and experimental study of a motion amplification damper for improving energy dissipation capacity of precast post-tensioned structural systems
Önüretimli ardgermeli yapı sistemlerinin enerji sönümleme kapasitesini arttırmak için tasarlanmış bir hareket büyütme sönümleyicisinin analitik ve deneysel çalışması
- Tez No: 792634
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEM YALÇIN, PROF. DR. ÇETİN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Deprem mühendisliği yaklaşımı, yeterli taşıma gücü sağlamaya ilave olarak, elemanlardaki yapısal hasarı minimum seviyeye indirmeyi hedefleyen düşük hasarlı tasarım ilkesine doğru evrilmektedir. Önüretimli ardgermeli beton sistemler, sahip oldukları iki özellik sebebi ile, yapısal deprem hasarının sınırlanması açısından çok avantajlıdır. Yapının deprem dayanımı, önüretimli elemanlar ve bu elemanları birbirine bağlayan ardgerme halatları ile sağlanır. Bu halatlar deprem yükleri altında elastik davranacak şekilde tasarlanır. Buna ilave olarak, kiriş-kolon birleşimlerinde meydana gelen boşluk açılma mekanizması, yapısal hasarın özel olarak tasarlanmış düğüm noktasında meydana gelmesine sebep olur. Önüretimli ardgermeli sistemlere özgü bu özellikler, bu yapıların, diğer yapısal sistemlerde plastik mafsallaşma ile oluşan histeretik enerji sönümleme kapasitesini azaltır. Bu sistemlerin enerji sönümleme kapasitesini arttırmak için literatürde bazı sönümleyiciler önerilmiştir. Önerilen bu sönümleyicilerin çoğunluğu, yatay göreli deplasman ilkesi ile çalışan metalik akma ya da sürtünme bazlı sönümleyicilerdir. Bu çalışmada, birbirlerine göreli olarak dönen sürtünme yüzeylerinin oluşturduğu bir sönümleyici önerilmiştir. Bu sönümleyicinin yapının enerji sönümleme kapasitesine olan katkısı, geometrik yerleşiminin etkisi ile göreli dönmeleri büyüterek artar. Analitik ve deneysel çalışmalar yapılmış ve önerilen sönümleyicinin önüretimli ardgermeli yapı sistemlerinin enerji sönümleme kapasitelerini önemli ölçüde arttırdığı ve daha önce önerilen sönümleyicilere göre avantajları olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Seismic design approach for structures is rapidly evolving towards low-damage design, with the aim of limiting structural damage in members in addition to providing sufficient strength. Precast post-tensioned concrete is a construction system which is very efficient in limiting seismic structural damage because of two phenomena. The earthquake resistance of the structure is provided by connecting precast members with post-tensioning tendons, which are designed to remain elastic subjected to seismic effects. In addition, the gap opening mechanism allows the structural damage to occur locally in specially designed joints. These aspects unique to precast post-tensioned concrete, however, reduce the hysteretic energy dissipation capacity of the structures, which in other systems exist due to plastic hinging of structural members. To enhance energy dissipation capacity of this system, various external dampers have been proposed in the literature. Majority of these dampers are metallic yielding or translational friction dampers, which work with the principle of relative translational displacement. In this study, an external damper which works with rotational friction mechanism due to relative rotation between friction surfaces is proposed. The contribution of damper to the energy dissipation capacity is increased by amplifying relative rotations between surfaces by way of geometric disposition of the damper mechanism. Analytical and experimental studies were conducted and it was concluded that the proposed damper had significant contribution to energy dissipation capacity of precast post-tensioned systems and novel aspects that distinguishes it from previously proposed dampers.