JPEG XR başarımı
JPEG XR performance
  1. Tez No: 349718
  2. Yazar: SEZER BAĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH PAZARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bir görüntü sıkıştırma standardı olarak JPEG XR teknolojisi Microsoft'un geliştirdiği HD Photo standardı üzerine bina edilmiş, bilinen ve kullanılan en yaygın görüntü sıkıştırma standardı olan JPEG'den iki kat daha iyi sıkıştırma oranına sahip, bunun yanında sıkıştırma oranı JPEG'e göre daha iyi olan JPEG-2000'den de işlem karmaşıklığı açısından daha az karmaşık olan ISO/IEC JPEG Standardı Komitesi tarafından organize edilmiş bir standarttır. Bu çalışmada JPEG ve JPEG XR standartları yapısal olarak incelenmiş, bu standartları oluşturan blokların sıkıştırılmış görüntüler üzerindeki etkileri nesnel ve görsel olarak ortaya konulmuştur. Karşılaştırmalar esnasında referans olması açısından JPEG-2000 standardı da kullanılacaktır. Bu çalışmada JPEG XR'nin nesnel ve görsel olarak JPEG standardını geride bıraktığı görülmüştür. Bunun yanı sıra JPEG-2000 ile nesnel karşılaştırma sonucu görece yüksek sıkıştırma oranlarında benzer performans gösterdiği, görece düşük sıkıştırma oranlarında da JPEG-2000'den daha iyi performans sergilediği görülmüştür. JPEG-2000 ile görsel karşılaştırmada ise birbirlerine büyük üstünlükler sağlayamadıkları ve görsel performanslarının test görüntülerine göre değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As an image compression technology, JPEG XR is built on HD Photo standard developed by Microsoft and it is organized by ISO/IEC JPEG Standard Committee. JPEG XR has compression ratios almost two times better than JPEG standard which is a well-known and the most widely used image compression standard. Furthermore JPEG XR has less computational complexity compared to JPEG-2000 standard which has better compression ratios than JPEG standard. The structures of JPEG XR and JPEG standards are investigated in this study. Moreover, the objective and subjective effects of the blocks that make up these standards on the compressed images are revealed. In performance comparison stage, JPEG-2000 standard is also used as a reference. In this study it is exhibited that JPEG XR outperforms JPEG both in objective and subjective -visual- comparisons. On the other hand in the objective comparison of JPEG XR and JPEG-2000, it is revealed that in relatively high compression ratios JPEG XR and JPEG-2000 show similar performances, however in relatively low compression ratios JPEG XR has better performance than JPEG-2000. In subjective comparison of JPEG XR and JPEG-2000, it is obvious that they do not outperform each other distinctively and their visual performances depend on the used test images.