Development of mobile cognitive test software application on situational awareness
Durumsal farkındalığı belirleyen mobil bilişsel test yazılım uygulamasının geliştirilesi
  1. Tez No: 349719
  2. Yazar: GÖKHAN ZORLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERSEL KAMAŞAK, DOÇ. DR. LEYLA TAVACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Nöropsikolojik testler demansın ilk evrelerinde meydana gelecek bilişsel değişimleri belirlemede önemli işleve sahiptir. Demans; hafızada bozukluk, günlük yaşam aktivitelerinde ilerleyici gerileme, çeşitli psikiyatrik belirtiler ve davranış bozukluklarıyla karakterize edilir. Yaşlılık demansın en önemli risk faktörlerinden biridir. Yaşlılık dönemine giren bireylerde zeka, konsantrasyon, dikkat, konuşma becerisi, görsel ve uzaysal algılama fonksiyonlarında önemli değişiklikler gözlenmektedir. Dünyada kullanılan nöropsikolojik testler genellikle kağıt-kalem kullanılarak, nadiren de kişişel bilgisayarlar (PC) ile uygulanmaktadır. PC'ler ile uygulanan testler kişilerin yeteneklerini ve yaşlarını göz önünde bulundurmayan arayüzlere sahiptir. Amacımız, demans tanısında kullanılmak üzere tablet bilgisayarlar üzerinde çalışacak Mobil Bilişsel Tarama (MBT) isimli Türkçe nöropsikolojik test yazılım uygulamasının geliştirilmesi ve hedef hasta gruplarında uygulanabilir olup olmadığının değerlendirilmesidir. MBT tablet bilgisayarlarda kullanıma uygun ilk Türkçe mobil nöropsikolojik test yazılım uygulaması olması açısından çok önemlidir. Uygulama; bilişsel nöroloji ve nöropsikoloji alanlarında uzman kişiler ile birlikte, kağıt-kalem testlerinden hangilerinin tablet formuna uyarlanabileceği tartışılarak, 14 farklı 33 testten oluşmaktadır. Testler Android işletim sistemli tablet bilgisayarlar için Java Android Developer Tool (Java-ADT) kullanılarak geliştirilmiştir. Hazırlanan mobil uygulama; iz sürme testi, saat çizme testi, dikkat testi, görsel test, şekil benzerliği testi, şekil eşleştirme testi, 4 işlem testi, atasözü testi, adlandırma testi, sayılar testi, renkli şekiller testi, market düzenleme testi, tarih testi ve öykü testinden oluşmaktadır. Testlerin hazırlanması aşamasında Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MoCA) ve Otomatik Nöropsikolojik Değerlendirme Ölçeği (ANAM4TM) testlerinden faydalanılmıştır. Geliştirilen testler demans hastalarına ve sağlıklı kontrol grubuna uygulanmıştır. İlk tanısal doğruluğu kıyaslama ve korelasyon çalışmaları için MoCA ölçeği de uygulanmıştır. Alınan ölçümlerin Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) ile analizi neticesinde MBT testinin demans ve kontrol grubunu ayırt edebildiği, MoCA testi ile anlamlı bir korelasyon oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Neuropsychological assesment tests have an important role in determining the cognitive changes that occur in early stages of dementia. Dementia is characterized by memory impairment, progressive decline in daily activities, a variety of psychiatric symptoms and behavioral problems. The most crucial risk factor for dementia is the old age. By aging, people may have significant changes in intelligence, concentration, spatial and visual perception, attention and language skills. The cognitive tests used in the world are generally applied by using paper-and-pencil and rarely used on personal computers (PC). The tests on PCs have an unfriendly interface which does not take people's capabilities and their ages into consideration. Our aim is to develop a Turkish neuropsychological test software application called Mobile Cognitive Screening (MBT) Test which will be used for the diagnosis of dementia and to evaluate the utilization of this application on target patient groups. MBT is important for being the first Android based mobile neuropsychological test software application running on tablet computers and it is composed of 33 tests in 14 different types chosen from the paper-and-pencil tests by the specialists' compromising on which of these tests can be utilizable on tablet computers. Tests that are compatible for the tablet computers having Android operating system has been developed with Android Developer Tool for Java (Java-ADT). The tests in the developed mobile application are called trail making test, clock drawing test, attention test, visuospatial test, shape similarity test, shape matching test, arithmetics test, proverb test, naming test, numbers test, colorful shapes test, market test, date test and story recall test. During the preparation of the tests, we were inspired by Montreal Cognitive Assessment (MoCA) and Automated Neurophysiological Assessment Metrics (ANAM4TM) tests. The tests have been applied to dementia patients and healthy control group. Also, MoCA scale was applied to both groups for the correlation studies and the comparison of the first diagnostic accuracy. In order to analyse the data, Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) has been used. It has been proved that the application is able to distinguish between dementia patients and healthy control group and it has a significant correlation with MoCA.