Buzdolaplarında ses gücü düzeyinin azaltılması ve ses kalitesinin geliştirilmesi
Reducing sound power levels and improving sound quality of refrigerators
  1. Tez No: 349773
  2. Yazar: ONUR AKAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TEMEL BELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Beyaz eşya sektöründe“gürültü”faktörü giderek önemli bir kriter haline gelmektedir. Üreticiler bir yandan ürettikleri bu makinelerin gürültü seviyesini azaltmak, diğer yandan da ses kalitesini arttırmak amacıyla çeşitli araştırma ve geliştirme projeleri uygulamaktadır. Buzdolapları üzerinde uygulanan bu çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada; farklı marka ve modeldeki çeşitli buzdolapları ve onların alt bileşenleri üzerinde çok sayıda titreşim ve ses ölçümleri yapılmış, belirli buzdolaplarının akustik ve titreşim seviyelerinin azaltılması için çeşitli çözümler geliştirilmiştir. İkinci aşamada ise; buzdolaplarının üzerinde“Ses Kalitesi”çalışması yapılmıştır. Öncelikle buzdolaplarının çalışma esnasında çıkardığı sesler kaydedilmiş ve bir paket yazılım yardımıyla bu seslere ait çeşitli ses kalitesi metrikleri hesaplanmıştır. Ardından ses kayıtları, buzdolaplarının müşteri profilini temsil eden bir jüriye dinletilmiş ve seslere ait çeşitli (uğultulu, vızıltılı, yumuşak vb.) sıfatlara ilişkin sorular yöneltilmiştir. Ses kalitesine etki eden ana parametreleri belirlemek amacıyla,“öznel”olan bu jüri testlerinin sonuçları ve hesaplanan metriklere ait“nesnel”sonuçlar üzerinde Ana Bileşenler Analizi (ABA) uygulanmıştır. Öznel ve nesnel test verileri Çok Boyutlu Regresyon Analizi yardımıyla ilişkilendirilerek uygun bir korelasyon modeli oluşturulmuştur. Elde edilen tüm bulgular ışığında, belirli bir buzdolabı üzerinde çeşitli tasarım değişiklikleri uygulanarak yeni bir prototip imal edilmesi ve bu prototip üzerinde nesnel testlerin tekrarlanması suretiyle yapılan çalışmanın verimliliğinin irdelenmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Noise factor are becoming increasingly more important in domestic appliance market. Manufacturers carry out many R&D projects on reducing noise level and improving sound quality of their products. This study on refrigerators includes two major phases. In the first phase, a benchmarking study is conducted through a large number of vibration and acoustics measurements on both refrigerators and their substructures. Some solutions are then applied to decrease vibration and noise levels of certain refrigerators. In second phase, Sound Quality analyses are performed on refrigerators. Firstly, sounds of the refrigerators are recorded and certain sound quality metrics are calculated by using a software package. Then a questionnaire study is made on a jury, who represents the customer profile of refrigerators, by playing the recordings and asking them to rank some properties of these sounds (e.g. humming, buzzing, soft, etc.). Both the results of these“subjective”tests and“objective”metric calculations are subjected to Principal Components Analysis (PCA) in order to define main parameters of sound quality. Then a correlation model between subjective and objective measurements generated by applying a Multi Regression Analysis. Finally some design changes are suggested for a certain refrigerator, in order to evaluate the efficieny of the study by repeating objective tests.