Metro tünellerinin İstanbul örneğinde çok yönlü incelenmesi
Multi dimensional examination of subway tunnels in Istanbul example
- Tez No: 349791
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ADEM FAİK İYİNAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ulaştırma yapılarında birçok nedenle tünel uygulaması gerekmektedir. Kentiçinde metro hatları ve istasyonları için de farklı tekniklerde tünel açma uygulamaları yapılmaktadır. Tez çalışmasında, İstanbul'daki metro hatlarının gelişmiş metro ağlarına göre durumu, tünel açma yöntemleri, İstanbul Metrosu'nun geçtiği jeolojik birimler, İstanbul Metrosu'nda bazı kazı ve destek tipleri incelendikten sonra, tünele gelen itkilerin ve tünel stabilitesinin Kommerell, Ritter, Terzaghi, Bierbaumer Teorileri'ne göre, farklı zemin cinslerinde parametrik irdelenmesi ve yorumlanması yapılmaktadır. Bu teoriler dışında zemin-yapı etkileşimini ve iksa elemanları boyutlandırmada kullanılan Plaxis Programı'da irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, after the situations of subway lines in Istanbul was compared with the advanced subway networks, the parametric examination and interpretation of impulsions acting on the tunnel and the tunnel stability was made according to various theories. Railway systems could not performed a proper development in Istanbul for long years. In some parts of the area where the Istanbul subway tunnels pass, due to irregularities caused by regional compression in current formations, problems occur in the digging works of subway construction and the bearing capacity of the formation decreases. Due to mentioned geological structure and explained problems digging works are hindered and the completion period is elongated. In the thesis bases of many theories developed in order to determine the forces effecting the tunnel stability during the digging work and the numerical values that may appear for different soil types are examined. In order to achieve this, in terms of determining the impulsions acting on tunnels, different theory and approaches are parametrically examined and comparatively evaluated. These theories are Kommerell, Ritter, Terzaghi, Bierbaumer Theories and the most common computer program used for determination of the impulsions acting on the tunnel is also analyzed.