Baklada farklı çeşit ve bitki sıklığının besin maddeleri alınımına etkisi ve büyüme ile verim arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 3498
  2. Yazar: MEHMET BALABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN SEPETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
- 63 VI. ö Z B I Antalya koşullarında, farklı bitki sıklıklarında, bakla nın çeşitli gelişme dönemlerinde topraktan kaldırdığı besin maddeleri ile büyümesi ve verim arasındaki ilişkiler incelen miştir. Vegetasyon süresince kuru madde oluşumu, besin maddele ri alınım seyri artan sıklıktan etkilenmiştir, -öesin madde leri alınımı, kuru madde akümulasyonu ile paralellik gös termiştir. m de bitki sayısının artması ile vegetasyon suresince oluşturulan toplam kuru madde miktarı, bitki boyu, toprak tan kaldırılan Azot, Fosfor, Potasyum, Kalsiyum miktarı art mış, bitkide yandal sayısı nodul sayısı azalmıştır. Ekim sıklığının arttırılmasıyla dane veriminde devamlı artış olmamıştır. En yüksek dane verimi 4-0 cm sıra arası mesafede gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
- 64- -.S Uwtf M AJ? T In this research, it was studied the relationships = between the nutrients from soil taken by the broadbeam in different sowing densities in its varions development- periods and grawth, consequents grain yield under condi tions in Antalya. accumulation of dry /matter during vegetation period and uptake of nutrients are infenced by increasing sowing density uptake of nutrients has showed the same patteraas accumulation of dry matter. By increasing plant density, dry matter accumulated during vegetation period, plant height and ujatake of N, P, K, Oa were increased but number of side branches and num ber of nodules Were decreased. Grain yield has not shown areguler change by increasing sawing density, but higest grain yield was obtained with 40 cm spacing.