Characterization and modeling of activated sludge process for pharmaceutical industry wastewaters
İlaç endüstrisi atıksuları için karakterizasyon ve aktif çamur prosesinin modellenmesi
- Tez No: 349816
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR DOĞRUEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoteknoloji, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Environmental Engineering
 - Yıl: 2014
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 101
Özet
İlaçların dünya üzerindeki genel dağılımları ,günümüzün en önemli çevre problemlerinden biri olarak görülmektedir. Yüzey ve yer altı sularının artan şekilde kimyasal maddelerle kirlenmesinin, sudaki yaşam ve insan üzerinde uzun vadeli ve tehlikeli sonuçlar doğurması beklenmektedir.Dünyada ve ülkemizde en çok tüketilen ilaç gruplarının başında antibiyotikler gelmektedir. Ancak antibiyotiklerin kronik etkileri hakkında çok az veri bulunmakta, kronik etkileri de genellikle bilinmemektedir.Bu çalışmada ilaç endüstrisi formulasyon altkategorisinde kaynak bazında , Lak Tablet, Tablet, Likit ve Antibiyotik üretimlerinden meydana gelen atıksuların ürün esas alınarak miktarlarının belirlenmesi, karaterizasyon çalışmasının yapılması ve bu atıksuların arıtılabilirliğinin incelenmesi hedeflenmiştir.Bu çerçevede Türkiye'de formulasyon kategorisinde üretim yapan bir ilaç üretim tesisi çalışma konusu olarak seçilmiştir. Tesisin üretim prosesleri incelenmiştir.Yıl boyunca oluşan atıksular kaynakları ve miktarları ile ölçümlenmiştir. Tesiste biyolojik arıtma sistemi mevcuttur.Çalışmada atıksu arıtma verimleri deneysel olarak ölçümlenmiştir. Atıksu arıtma sistemine giren ve çıkan sudan 2 farklı mevsimde alınan numunelerde yapılan respirometrik ölçümlerde sağlanan değerlerin tesis ölçümleri ile kıyaslanması yapılmıştır.Repirometrik deneyler sonucunda elde edilen oksijen tüketim hızı verileri, Aquasim olarak adlandırılan bir bilgisayar programı aracılığı ile ASM1 modeline uygun olarak modellenmiştir.Model kullanılmasının amacı,ilgili stokiyometrik ve kinetik katsayılarınn belirlenmesidir. Belirlenen katsayılar daha sonra literatürde benzer proseslere ait verilerle kıyaslanmıştır. Partikül boyut dağılımı bazlı KOİ bileşen analizi, alternatif karakterizasyon çalışması olarak kullanılmıştır. Partikül Boyut Dağılım analizi;Sıralı filtrasyon/Ultrafiltrasyon metodu ile gerçekleştirilmiştir. PBD bazlı COD dağılımları giriş ve çıkış akımları için yapılmış, bu şekilde arıtma metodunun hangi boyutlarda ne ölçüde gerçekleştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Since the 1990s water contamination by pharmaceuticals has been an environmental issue of concern. Most pharmaceuticals are deposited in the environment through human consumption and excretion, and are often filtered ineffectively by wastewater treatment plants which are not designed to manage them.Among all other pharmaceutical drugs and substances, antibiotics are one of the major groups of pharmaceuticals. Antibiotics are industrially produced and commercially used, but they are not required to undergo the extensive level of testing for possible environmental impact. For this reason, these substances are becoming an increasingly large problem in wastewater treatment plants, they also spoil ecological balance to form toxicity to organisms in ecosystem and biological treatment systems. In this thesis, It is aimed to determine the responses of the activated sludge culture to antibiotic substances by means of modelling tools which enables to determine the kinetic and stochiometric constants of the mixed culture.By comparing real and calculated values, it's been aimed to propose better operational modes for more efficient treatment.For this purpose, the pharmaceutical plant in Turkey was selected which produces drugs in many forms and antibiotics. The plant has biological treatment and chemical treatment systems.Conventional characterization ,respiromeric analysis were conducted on the sampled wastewaters. Also Particle Size Distribution Analysis (PSD) was done via Sequential Filtration/Ultrafiltration analysis.Modelling study was also conducted using Aquasim program , ASM1 model.Stochiometric and kinetic coefficients were found and compared to literatural values.