Endüstriyel işlenmiş çörekotunun (nigella sativa) posasından hazırlanan aktif karbonun çeşitli metal ferrit nanokompozitlerinin (M(Mn,Co,Cu)Fe2O4@AK) sentezlenmesi,karakterizasyonu ve onların sudan bazı kirlilikleri uzaklaştırmada adsorptif performanslarının incelenmesi
Synthesis and characterization of various metal ferrite nanocomposites (M(Mn,Co,Cu)Fe2O4@AK) of activated carbon prepared from the pulp of industrially processed black cumin (nigella sativa) and investigation of their adsorptive performance in removing some impurities from water
- Tez No: 945654
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Aktif karbon, yüksek yüzey alanı, gözenekli yapısı ve özel yüzey reaktivitesi nedeniyle hava ve su kirliliği kontrolünde adsorplayıcılar, kimya ve petrokimya endüstrilerinde katalizörler, gıda ve ilaç endüstrilerinde arıtıcılar gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Ayrıca, aktif karbon organik ve inorganik kirleticileri sudan hızla adsorplayabilir. Ancak aktif karbonun yüksek maliyetli olması nedeniyle son zamanlarda özellikle bitkisel kökenli evsel ve endüstriyel atıklardan daha ucuz maliyetli aktif karbon üretme çalışmaları hız kazanmıştır. Fakat aktif karbonu ayırmanın geleneksel yöntemi olan filtrasyon, filtrelerin tıkanmasına veya karbon kaybına neden olabilir. Ayrıca aktif karbon su arıtımında kullanıldıktan sonra proses çamuru ile birlikte atılır ve ikincil kirliliğe neden olur. Son yıllarda, aktif karbonun bu dezavantajlarının üstesinden gelmek için, manyetik aktif karbonun üretilmesine ve ardından manyetik parçacıkların ayrılması için hızlı ve etkili bir teknik olarak kabul edilen manyetik ayırma teknolojisinin uygulanmasına büyük ilgi gösterilmektedir. Bu tez çalışmasında, endüstriyel işlenmiş çörekotu posasından ilk kez K2CO3 aktivasyonu ile hazırlanan aktif karbon ve onun değişik manyetik metal ferritnanokompozitleri (M(Mn, Co, Cu)Fe2O4@AK) sentezlendi. Sentezlenen adsorplayıcılar, proximate, aproximate, azot gazı adsorpsiyon-desorpsiyon, SEM-EDX, XRD, VSM, Raman, FTIR, Boehm titrasyonu, pHpzc, verim gibi fizikokimyasal analizlerle karakterize edildi. Ayrıca, bunların çevre çalışmalarında kullanılabilirliğini test etmek üzere endüstriyel atık sularda sıkça rastlanan MM boyarmaddesi, Pb(II) ağır metali, OTS antibiyotiği gibi bazı kirleticileri uzaklaştırmada adsorplama performansları incelendi ve kinetik ile izoterm modellemeleri yapıldı. Bundan başka, kirletici kimyasalları geri kazanmak ve/veya atık adsorplayıcıyı yeniden kullanılabilme verimini belirlemek için desorpsiyon çalışmaları yapıldı.
Özet (Çeviri)
Due to its high surface area, porous structure and special surface reactivity, activated carbon is well used in a variety of areas such as adsorbents in air and water pollution control, catalysts in the chemical and petrochemical industries, and purifiers in the food and pharmaceutical industries. In addition, activated carbon can quickly adsorb organic and inorganic pollutants from water. However, due to the high cost of activated carbon, the efforts to produce cheaper activated carbon, especially from plant-based domestic and industrial wastes, have gained accelerate recently. But filtration, the traditional method for separating activated carbon, may cause the blockage of filters or the loss of carbon. Moreover, activated carbon has been discarded with the process sludge after use in water treatment, resulting in the secondary pollution. In recent years, to overcome the disadvantages of activated carbon, great attention has been paid to the production of magnetic activated carbon followed by the application of magnetic separation technology, which is considered a fast and effective technique for the separation of magnetic particles. In this thesis, activated carbon and its various magnetic metal ferrite nanocomposites (M(Mn, Co, Cu)Fe2O4-ÇAK) prepared by K2CO3 activation from industrially processed black cumin pulp were synthesized for the first time. The synthesized adsorbents were characterized by physicochemical analyses such as proximate, aproximate, nitrogen gas adsorption-desorption, SEM-EDX, XRD, VSM, Raman, FTIR, Boehm titration, pHpzc, and yield. In addition, to test their usability in environmental studies, their adsorption performance in removing some pollutants such as MM dye, Pb(II) heavy metal, and OTS antibiotic, which are frequently found in industrial wastewater, was investigated and kinetic and isotherm modeling was performed. Furthermore, desorption studies were conducted to recover pollutant chemicals and/or determine the efficiency of reusing the waste adsorbent.