İstanbul'un liman kenti kimliğinin dönüşümü: Galata bölgesi üzerinden bir okuma
Transformation of Istanbul's port city identity: A reading in Galata district
- Tez No: 349818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ERKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışma kapsamında, liman kenti, büyük ve genel bir başlık olarak kent kavramı çerçevesinde ele alınmaktadır. Liman kenti tanımı, bileşenlerinin neler olabileceği, limanın kent dönüşümündeki rolü değerlendirilerek İstanbul için, liman kenti kimliği dönüşümü değerlendirilmeye çalışılmaktadır. Bu bağlamda liman kentlerinin, ilk kentten, endüstri kentine ve metropole geçişte, kentsel teoriler çerçevesinde konumlarının belirlenmesi planlanmaktadır. Çalışmanın, bir diğer genel kavramı kimliktir. Kimlik kavramı liman kenti özelinde, fiziksel ve sosyal bileşenleri ile bir bütün olarak ele alınmaktadır. Kimlik tartışılırken eleştirel bir bakış açısı geliştirilmesi ön görülmektedir. Kimlik kavramının, liman kenti özelinde, gündelik hayattaki yansıması tartışılmaktadır. Bu anlayışa paralel olarak, gündelik hayat dinamikleri içinde, kentlinin kenti kullanarak yarattığı kendiliğinden dönüşüm biçimi, kentsel kimliği biçimlendiren önemli bir bileşen olarak görülür. Bu genel başlıklar bağlamında, çalışma alanı olarak, bir liman kenti olan İstanbul ele alınmaktadır. Liman kenti ve kimlik (gündelik hayat) çerçevesinde İstanbul limanları içinden çalışma alanı olarak belirlenen Galata bölgesi tarihsel süreç içinde değerlendirilirken, kendiliğinden dönüşümü ve planlı dönüşüm projeleri karşılaştırılmaya çalışılacaktır. İstanbul'un, Galata bölgesi özelinde, liman kenti kimliği çerçevesinde, kendiliğinden dönüşümü ile planlı dönüşümünün mimari ve kentsel açıdan tartışılması planlanmaktadır. Buna göre kentli bağlamında ve kentsel kimlik çerçevesinde, Galata'nın kendiliğinden gelişimi/dönüşümü ile planlı dönüşümü arasındaki ilişki, bu ilişkinin, İstanbul özelinde, kentsel tasarıma katkısının neler olabileceğinin araştırılması; aynı çerçevede Galataport projesinin tartışılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the port city is considered as a large and general title in the frame of city concept. By interpreting the definition of“port city”, the possible sub-components of it and the role of the port in the transformation of the city; the transformation of port city identity of Istanbul is evaluated. Another general concept of the study is 'identity'. The concept of 'identity', in the scope of port cities, is taken into consideration as a whole with its physical and social components. In the scope of port cities, the reflection of identity on everyday life is discussed. Parallel to this interpretation, self-transformation created by the citizen with the utilization of city in everday life dynamics is considered as an important component. In the context of these titles, Istanbul, which is a port city, is considered as the work space. While Galata-Karaköy is being evaluated in the historical period with the frame of port city and identity (everyday life), its self-transformation and planned transformation projects will be compared. It is planned to run a discussion on the architectural and urban aspects of self-transformation and planned transformation of Istanbul, specifically in Galata-Karaköy region, within the port city identity frame. According to this, in the context of citizen and the frame of urban identity, the relationship between the self-transformation/development and planned transformation of Galata, and the contribution of this relationship to urban design are researched and a discussion on Galataport project in this frame is aimed.