Physical layer impairments aware dynamic lightpath provisioning in mixed line rate wdm networks
Fiziksel katman bozucu etkileri gözetilerek çoklu veri iletim hızlı dalgaboyu bölümlemeli çoğullama ağlarında dinamik ışıkyolu kurulumu
  1. Tez No: 349849
  2. Yazar: HAYDAR ÇUKURTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL YAYIMLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında, fiziksel katman bozukluklarını dikkate alarak, çoklu veri iletişim hızlı ağlarda dinamik olarak gelen bağlantı istekleri için ısıkyolu kurma problemi ele alınmıştır. Problemde verilenler; dinamik olarak gelen farklı kapasitelerde bağlantı istekleri, fiziksel topoloji, fiziksel hatların taşıyabildiği dalgaboyu miktarı, ağın anlık durumu ve fiziksel katman bozukluklarını dikkate alırken kullanılacak olan parametrelerdir. Problemde istenilen ise; gelen bağlantı isteklerinin mümkün olduğu kadar fazlasını kurabilmek maksadı ile uygun yol ve dalgaboyunun bulunmasıdır. Bunu gerçekleştirirken, hem kurulacak olan ışıkyolunun sinyal kalitesinin kabul edilebilir bit hata oranını karşılaması, hem de sistemde daha önceden kurulmuş olan ışıkyollarının sinyal kalitesinin kabul edilebilir sınırların altına inmesini engellemek gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, kurulabilen ışıkyolu miktarını artırmak maksadı ile ışıkyolunun sisteme giriş gücü de ayrıca ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we studied the impairment-aware lightpath provisioning problem for dynamic connection requests in MLR networks. Given, a dynamic connection request with a given rate, physical topology, number of wavelengths carried by each fiber, current network state, and PLI parameters, our aim is to determine the route and wavelength over which the lightpath should be set up, in order to be able to maximize the number of established connections while satisfying the given bit-error rate (BER) for the incoming connection, and to avoid disrupting the existing lightpaths. We also evaluate the launch power of the lightpath to maximize the established connections.