Deri sepilemek için krom içeren kompleks sentezi
Synthesis of chrome complexes for leather tanning
- Tez No: 349867
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Kimya, Leather and Fur Technology, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada krom sepileme malzemesi içeren iki kompleks sentezlenmiştir. Bu komplekslerden ilkinin sentezinde, fenolden yola çıkılarak sülfirik asit uygun çözücü ve ısı varlığında bisfenol S sentezlenmiştir. Daha sonra ise sentezlenen bu bileşik sülfirik asit ile disülfone hale getirilip –Na tuzu olarak çökertilmiştir. İkinci kompleks de kullanılan 5-sülfosalisiklik asit ise saf ve kısmen su içeren haliyle satın alınmıştır. Daha sonra bu bileşikler ile (33 %) bazisiteli krom sülfat uygun şartlarda reaksiyona sokulup krom sepileme maddesi elde edilmiştir. Bu kompleksler ile bir adet napalık kuzu derisi sepilenip yağlanmıştır. Sentezlenen bileşiklerin yapıları IR ve 1H-NMR ile doğrulanmıştır. Komplekslerin deri sepileme etkisi, deriye bağlanan % Cr2O3 ve atık su da kalan Cr2O3 (gr/lt) miktarı, çekme testi, derinin şarjı, işletmeci tarafından derinin yorumlanması ve ticari olarak satılan diğer sepileme maddeleri ile karşılaştırma gibi testleri ise Çorlu da bir deri fabrikasında uygulanarak çalışma sonuçlandırılmıştır. Çıkan sonuçlar sentezlenen, krom sepileme maddesi içeren komplekslerin ticari olarak kullanıma uygun olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this work, two complexes that are desired to be used as chromium tanning agent had been synthesized. In synthesizing procedure of first complex, phenol was precursor. Certain concentration of sulfuric acid is added to liquid phenol-solvent solution in certain temperature. As a result bisphenol-S was synthesized. Later on this molecule converted to water soluble product by addition of sulfuric acid. Resulting molecule was disulfonated bisphenol s which was precipitated in –Na form. Organic ligand of the second complex 5-sulfosalicyclic acid was bought from Alfa Aesar as a pure hydrated (10%) molecule. As a last step these ligands separately were put in a reaction with (33%) basic chromium sulphate under certain conditions. One nappa sheep skin was tanned with resulted chromium tanning agents, as a later step fat liquoring is carried out. Structures of these complexes confirmed with IR and 1H-NMR. Additional tests such as tanning effect of these skins, amount of reacted % Cr2O3 in skin and Cr2O3 (g/l)in waste water, shrinkage temperature, charge of skin, efficiency of skin from eyes of leather technician and comparing the results of the complexes with commercialy available chromium tanning agents were done in one tannery which was located in Çorlu/Turkey. Results show that these complexes are as effective as the ones sold in the market commercially.