Next generation on mobile networks; 3g to 4G (LTE) exchange requirements and compatibility
Yeni nesil mobil networkler; 3g'den 4G (LTE)'ye gecerken mimari değişim gereksinimleri ve uyumluluk
- Tez No: 349902
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PALAMUTCUOGULLARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Son yıllarda, ses, video ve veri için sabit hizmet erisim teknolojilerinin yaninda mobil radyo erişim teknolojilerine hızla artan bir ilgi olmuştur . Telekom ve Data Teknolojilerindeki Tasarım, uygulama ve kullaninmdaki farklar giderek bulaniklasmis ortadan kalkmistir. Ornegin Telekom dünyasından hücresel teknolojiler genisband data servisleri icin Datacom dünyasindan kablosuz LAN IPüzerinden ses tasimak için kullanılmaktadır.Bu tezde hucresel teknolojilerin genis bant mobil erişim için evrimi anlatılmaktadır. Bu tez 4. nesil gelecek nesil mobil teknolojisi olan ve 3GPP tarafindan gelistirilmis LTE standartlarina radyo erisim gelisim acisindan ve 3G den 4G ye mimari gelisim acisindan odaklanmistir.
Özet (Çeviri)
During the past years, there has been a quickly rising interest in radio access technologies for providing mobile as well as nomadic and fixed services for voice, video, and data. The difference in design, implementation, and use between telecom and datacom technologies is also getting more blurred. One example is cellular technologies from the telecom world being used for broadband data and wireless LAN from the datacom world being used for voice over IP.This thesis describes the evolution of cellular into an advanced broadband mobile access. The focus of this thesis is 4th generation next generation mobile technology, LTE, in mobile communication as developed in the 3GPP (Third Generation Partnership Project) standardization, looking at the radio access network evolution and architecture evaluation from 3G to 4G.