4G fiziksel katman sinyalleri temelinde doğal komşuinterpolasyon yöntemiyle RSRP dağılımının incelenmesi vekapsama alan haritası oluşturma: Kapadokya bölgesi
Investigation of RSRP distribution and coverage area mapcreation by natural neighbor interpolation method basedon 4G physical layer signals: case study in the cappadocia
  1. Tez No: 977694
  2. Yazar: ÇAĞATAY COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN EYCEYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojik gelişmeler, hayatımızı birçok açıdan kolaylaştırması artan talebi karşılamak için hızla gelişme göstermektedir. Teknolojik gelişmelerin en yaygın kullanıldığı alanların başında neredeyse hemen herkesin sahip olduğu akıllı telefonlar gelmektedir. Akıllı telefonlara ve mobil iletişimlere duyulan ilgi ve talebin artmasıyla da bu sektörde hizmet veren operatörler gerek G (nesil-jenerasyon) teknolojisinin gelişmesine hem de bu yeni nesil teknolojilerin kullanıcılara sunulmasın için altyapı çalışmalarını arttırmalarına neden olmaktadır. Akıllı telefon arzı sürekli olarak değişim ve gelişim gösteren bir piyasa oluşturmasının altında kullanıcıların daha hızlı veri indirme-yükleme talebi, daha yüksek çözünürlük ve görüntü kalitesine sahip olma isteği bulunmaktadır. Gelişen her teknolojik faaliyet öncesinde geliştirilen teknolojiyi kullanıcıya sunabilecek altyapı (verici) ve bu teknolojiyi kullanıcıya sunan geliştirilmiş akıllı telefonlar (alıcı) arasında koordine bir çalışmayı beraberinde getirmektedir. 4G teknolojisinin Türkiye'de ilk olarak Nisan 2016 yılında hizmete sunulmasından daha öncesinde 4G teknolojisini destekleyen akıllı telefonlar kullanıcılara satışa sunulmuştu. Daha sonrasında operatörlerin alt yapılarındaki teknolojik değişiklikler konusunda ilgili yatırımları yapması ve hayata geçirmesi sonrasında kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. iv Bu yatırımlar yeni, teknolojik ve yüksek maliyetli yatırımlar olması sebebiyle ilk olarak yoğun nüfusa sahip şehirlerden başlayarak Türkiye'nin diğer şehirlerine kademeli olarak yayılmıştır. Ancak 4G servislerinin gerek şehir merkezlerinde gerek yoğunluğun daha az olduğu taşra kesimlerde bu mobil servis hizmetinin kapsama alanlarında çeşitli nedenlerden dolayı zayıf sinyal alınmasından dolayı veri iletiminde yavaşlama ve hatta kesintiler yaşanabilmektedir. Bu durum kullanıcıların bu bölgelerde 4G servislerinde yararlanamamalarına veya 3G standartlarında hizmet sunulması gibi durumlarla karşılaşmalarına neden olmaktadır. Ülkemizde turizm alanında önde gelen yerlerden biri olan Kapadokya, Nevşehir ilinde bulunmakta olup, yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Bölge yerli halkına sunulan alt yapı hizmetlerinden biri olan mobil haberleşme sistemleri (baz istasyonları, vd.) ziyaretçilerin bölgeye gelmesiyle mobil veri iletiminde talebi arttırmakta olup, hizmet sağlayan operatörlerin artan bu talebi ne derecede karşılayabildiği çalışmamızda merak konusu olmuştur. Bu çalışma ile ülkemizin önde gelen turizm yerlerinden olan Kapadokya Bölgesinde yer alan Avanos, Ürgüp ve Göreme İlçe/Belde sınırları içerisinde belirlenen güzergah dahilinde ülkemizde hizmet veren üç ana operatörün sinyal gücü verilerini RantCell apk uygulaması üzerinden ölçümünün gerçekleştirilmesi, saha çalışması sonrası toplanan verilerin ayıklama işlemi tamamlandıktan sonra Matlab ortamında hazırlanan program aracılığıyla Doğal Komşu İnterpolasyon yöntemiyle her operatör için ölçüm bölgelerine ait kapsama alan haritalarının oluşturulması, haritaların yorumlanarak güçlü ve zayıf sinyal ölçüm bölgelerinin belirlenmesi, operatörlerin bölgesel performanslarının analiz edilmesi ve son olarak üç bölgede de her operatörden zayıf sinyal ölçümü yapılan lokasyonların belirlenerek, iyileştirme önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technological advancements have been progressing rapidly to meet the increasing demand while simultaneously facilitating daily life in numerous aspects. Among the most widespread areas of technological utilization are smartphones, devices that are now almost universally owned. The growing interest in smartphones and mobile communications has compelled operators to expand their infrastructure investments, both to support the evolution of generation (G) technologies and to ensure the delivery of these next-generation technologies to users. The continuous development and transformation of the smartphone supply market is largely driven by user demands for faster data upload/download speeds, higher resolution, and improved image quality. Each new technological innovation requires coordinated integration between the infrastructure (transmitters) necessary to deliver the technology and the advanced smartphones (receivers) capable of utilizing it Before the nationwide introduction of 4G technology in Turkey in April 2016, smartphones supporting 4G standards were already available on the market. Following this, operators carried out and implemented the required infrastructure upgrades, subsequently making the technology available to users. As these are new, advanced, and high-cost investments, deployment initially focused on highly populated metropolitan areas and then gradually vi expanded to other regions of Turkey. However, due to various technical and geographical factors, weak signals may still be encountered within the coverage areas of mobile services in both urban centers and rural zones. This often results in reduced data transmission speeds or even interruptions, leading users in such areas either to be unable to fully benefit from 4G services or to fall back on 3G standards. Cappadocia, located in Nevsehir province and recognized as one of Turkey's leading tourist destinations, hosts large numbers of domestic and international visitors. Mobile communication systems (e.g., base stations), which are among the infrastructure services provided to local residents, experience increased demand for data transmission due to the influx of visitors. Consequently, the extent to which service providers are able to meet this growing demand has been the focal point of this study. Accordingly, this research aims to measure the signal strength data of the three main operators in Turkey across the districts of Avanos, Urgup and Goreme within the Cappadocia region using the RantCell application. After fieldwork and subsequent data cleaning, the measurements were processed in the Matlab environment. Coverage maps for each operator were generated through the Natural Neighbor Interpolation method. The resulting maps were analyzed to identify strong and weak signal zones, evaluate the regional performance of operators, and, ultimately, determine the locations with weak signals across all three study areas. Based on these findings, recommendations for network improvement were developed.