Yeniçağa peatinin ayrışma derecesinin fiziksel özelliklerindeki değişme etkisi
The Effect of deconposition degree of Yeniçağa peat on the changes of its physical properties
- Tez No: 34997
- Danışmanlar: PROF. DR. YENER ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YENİÇA?A PEATİNİN AYRIŞMA DERECESİNİNİN FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNDEKİ DE?İŞİME ETKİSİ Melda AKINCI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Yener ATAMAN 1994, Sayfa: 29 Jüri : Prof.Dr.Yener ATAMAN Prof.£r,.N.u.ri MUNSUZ Prof.Dr. Faruk İNCE Bu çalışmada, Bolu Yeniçağa'dan alınan peat örneğinin iki ayrı fraaksiyona (6 mm'den küçük, 6 mm'den büyük) ayrılmasından sonra farklı nem düzeyi, farklı azot düzeyi ve farklı zamana bağlı olarak ayrışma durumu saptanmış ve bu ayrışmanın, peat'ın fiziksel özellikleri üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Araştırma sonucunda her iki peat fraksiyonunun ayrışmalarını iki ay içinde büyük ölçüde tamamladıkları ve ayrışmanın kaba peat fraksiyonunda daha fazla olduğu saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Peat, ayrışma derecesi, organik madde, organik karbon, C/N, toplam porozite, makro ve mikroo porlar'
Özet (Çeviri)
ABSTRACT, Masters Thesis THE EFFECr OF DECOMPOSITION DEGREE OF YENİÇA?A PEAT ON THE CHANGES OF ITS PHYSICAL PROPERTIES Melda AKINCI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Soil Science Supervisor: Prof.Dr.Yener ATAMAN 1994, Paga: 29 Juri: Prof.Dr.Yener ATAMAN Prof,&R,.to:* MUNSUZ Prof,3?.E,.E&EUk İNCE In this investigation peat samples taken from Yeniçağa-Bolu were graded into two fractions (0-6 mm and above 6.0 mm). Decomposition status of peat samples in differenttrater and nitrogen content in relation to time elaped were investigated. The effect of decomposition degree of peat samples on the change of their physical properties were determined. The results indicated that, decomposition rate was extremely degfeased for two groups of peat samples in two months. The decomposition rate in the coars3 peat was more then in the fine peat. KET WORDS î Peat, decomposition degree, organic matter, organic carbon, C/lT, total porosity, macro and micro pores.