'Oleıcleed' ve '308' aspir melezinin açıkta tozlanmış 3. kuşak döllerinde verim ve verin öğeleri
The Yield and yield component in open pollinated third progency of oleicleed x 308 sofflower hybrid
- Tez No: 34998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ“OLEİCLEED”ve“308”ASPİR (Carthamus finctarius L.) MELEZİNİN AÇIKTA TOZLANMIŞ 3. KUŞAK DÖLLERİNDE VERİM VE VERİM Ö?ELERİ Metin ERO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr.Nilgün BAYRAKTAR 1994, Sayfa: 36 Jüri : Doç.Dr.Nilgün BAYRAKTAR Prof.Dr.Celal ER Prof.Dr.Orhan ASLAN Bu araştırma 1992 yılında Ankara Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri uygulama tarlasında kurulmuştur.“Oleicleed”ve“308”çeşitlerinden geliştirilmiş kendilenmiş hatlarının tabii tozlanmasından elde edilen m. generasyon melez döllerin verim ve verim öğelerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tesadüf Blokları Deneme Deseninde dört tekerrürlü olarak kurulan denemede II. ve UJ. generasyon melezlerden elde edeline sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. Bitki boyu 80.15 (Oleicleed x 308, III. generasyon melez döl) -8734 cm (Oleicleed x 308, II. generasyon melez döl) arasında değişmiştir. Bitki basma yan dal sayısı 6.6 (01e.x 308, II.) -7.4 adet (01e.x 308, III.), bitki başına tabla sayısı 7.2 (01e.x 308, III.) -9.9 adet (Olejc 308, II.), parsele tohum verimi 117250 (Olcx 308, III.), -1383.25 g (01e.x 308, H.), 1000 tohum ağırlığı 45.17 (Olejc 308, IH.) -48.75 g (01e.x 308, II.) kabuk oram %44.28 (Olejc 308, III.) -45.40 (Olejc 308, II.), içte yağ oram %59.34 (01e.x 308, III.) -59.76 (Olejc 308, II), kabuklu yağ oram %32.63 (01e.x 308, II.) -33.09 (01e.x 308, III.) arasında değişmiştir. Ayrıca dekara tohum verimi 97.70 (Olejc 308, III.) -11526 kg (01e.x 308, II.) olarak saptanmışta". ANAHTAR KELİMELER: Aspir, Oleicleed, 308, kendilenmiş hat, açıkta tozlanma, 2. generasyon, 3. generasyon, bitki boyu, yan dal sayısı, tabla sayısı, tohum verimi, 1000 tohum ağırlığı, kabuk oram, içte yağ oram, kabuklu yağ oram.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis THE YIELD AND YIELD COMPONENT IN OPEN POLLINATED THIRD PROGENY OF OLEICLEED X 308 SAFFLOWER (Carthamus tmctorius L.) HYBRID Metin ERO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor : Assoc.Prof.Dr.Nilgün BAYRAKTAR 1994, Page: 36 Jury : Assoc.Prof.Dr.Nilgün BAYRAKTAR Assoc.Prof.Dr.Celal ER Assoc.Prof.Dr.Orhan ASLAN The research established on the experimental field of Agronomy Department in Agricultural Faculty of Ankara University in 1992 was conducted to determine Yield and yield components of third generations of hybrids obtained by lines through open pollination of inbred lines that improved strains of“Oleicleed”and“308”. The results of hybrids of second and third generations arranging in randomized block design with four replications from this research is followed: Plant height was obtained between 80.15 cm (Oleicleed x 308, hybrid 3 progeny) and 87.34 cm (Oleicleed x 308, hybrid 2 progeny). The number of the secondary branches per plant, the number of head per plant, seed yield plot and a thousand seed weight were obtained between 6.6 (Olcx 308, II.) and 7.4 (01e.x 308, ffl.), 7.2 (Olejc 308, III.) and 9.9 (Olcx 308, U.), 1172.5 (Olcx 308, III) and 1383.25 g (Olcx 308, II), 9 45.7 (Olcx 308, III.) and 48.75 g (Olcx 308, II.) respectively. The hull ratio, oil ratio of hulled seed, and oil ratio of seed were determined between %44.28 (Olcx 308, III.) and 45.40 (Olcx 308, II.), %59.34 (Olcx 308, III.) and 59.76 (Olcx 308, II.), %32.63 (Olcx 308, II.) and 33.09 (Olcx 308, Hi.) respectively. Seed yield per/da also was obtained between 97.70 kg (Olcx 308, HI.) and 115.26 (Olcx 308, II.). KEYWORDS : Safflower, Oleicleed, 308, inbred line, open pollination, second generation, third generation, plant height, the number of secondary branches, the number of heads, seed yield, a thousand weight, hull ratio, oil ratio of hulled seed, oil ratio of seed.