Bantlı götürücülerin bilgisayar destekli tasarımla karşılaştırılması
Comparison of the computer aided design belt conveyors
- Tez No: 34996
- Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİ KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Doktora Tezi BANTLI GÖTÜRÜCÜLERİN BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIMLA KARŞILAŞTIRILMASI Metin GÜNER Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalx Danışman: Prof. Dr. Rahmi KESKİN 1994, Sayfa: 153 Jüri: Prof. Dr. Rahmi KESKİN Prof.Dr. M. Ar İf EROL Doç. Dr. Bülent EKER Bu çalışmada, bantlı götürücülerin tüm tasarım parametrelerinin belirlenmesi ve bu parametrelerin uygulamadaki verilerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, bantlı götürücülerin tasarımı için Turbo Pascal 6.0 programlama dilinde geliştirilen bir bilgisayar programı sunulmaktadır. Programda giriş verisi olarak iletim materyalinin özellikleri, iletim kapasitesi, götürücünün geometrik konturu ve çevre koşulları kullanılmaktadır. Tasarımcı, programda gerçekleştirilen tasarım yanında, kendi kararlarını da verebilmektedir. Program, tasarım sonuçlarını standardlaştırmakta ve sonuçlar tasarımla ilgili BS, DİN, ISO ve TS standardlarına uygun olmaktadır. Tasarım sonuçları 8 ekrandan ve bant tipi, bant hızı, bant genişliği, makara aralıkları, makara çapı, makara genişliği, bant kuvvetleri, tambur çapı, tambur genişlikleri v.d olmak üzere 79 tasarım parametresinden oluşmaktadır. Bilgisayar çıktıları uygulamadan alınan iki gerçek örnekle karşılaştırılmış, bilgisayar sonuçlarıyla uygulama sonuçları arasında uyum olduğu görülmüştür. Ayrıca faktörler arasındaki ilişkiler incelenerek programın uygulamaya aktarılabileceği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bilgisayar destekli tasarım, Bantlı götürücüler, Yığma materyal iletimi
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph.D. Thesis COMPARISON OP THE COMPUTER AIDED DESIGN BELT CONVEYORS Metin GÜNER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor: Prof. Dr. Rahmi KESKİN 1994, Page: 153 Jury: Prof. Dr. Rahmi KESKİN Prof.Dr. M. Ar if EROL Assoc. Prof.Dr. Bülent EKER In this study it was aimed at determining all the design parameters of belt conveyors, and comparing them with the practical data. For this purpose, a software has been developed for computer aided design of belt conveyors. It has been written in Pascal 6. 0 programming language for personal computers. The essential input data are material specifications, capacity, geometric profiles of belt conveyors and the environmental conditions. Operation of the program is interactive. Thus, some decisions during the design can be made by the designer himself. The computer program standardizes all design results, and the design conforms to the relevant BS, DIN, ISO, TS standards. All the results are displayed on the eight screens. They consist of seventy-nine outputs. Some of which are belt carcass type, belt speed, belt width, spacing of idlers, diameter of idlers, length of idlers, belt tensions, diameter of pulleys, length of pulleys etc. The results have been compared with the two real commercial applications, and approved for implementation. Furthermore, the relation between the design parameters were discussed in order to verify the program. KEY WORDS: Computer aided design, Belt conveyors, Bulk material handling