Pskolojik harpte politik psikoloji: II. Dünya Savaşı'nda Nazi Almanyası örneği
Political phsycology applications in phsycological war: Nazi Germany model in the II. World War
- Tez No: 350026
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Psychology, Political Science, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
“Öteki”ni yaratma ve algılanan ötekinin değiştirilmesi ihtiyacı psikolojik harbin temel konularından biri olmakla birlikte bu araştırmada seçilmiş travma psikolojisine de değinilerek II. Dünya Savaşı Almanyasında hem Almanların hem de Yahudilerin kendilerini nasıl mağdur halk olarak tanımladıkları incelenmiştir. Bu bağlamda mağdurların“haklılık”iddia ettiği olgular da araştırmaya konu olmuş, ayrıca; mağduriyet psikolojisinin Yahudi halk üzerindeki etkilerine cevap verebilme hedeflenmiş, II. Dünya Savaşı esnasında tehditle en çok karşılaşan grup olmalarına rağmen Yahudilerin sırf aidiyet ihtiyacı sebebiyle tehdit edenlerle birlikte hareket ettikleri hususlar tanımlanmıştır.Politik Psikoloji insan psikolojisinden hareketle toplum ve lider psikolojisini ve toplum psikolojisinin politikaya etkilerini inceleyen bir bilim dalıdır. Uluslararası ilişkiler aktörlerini etkileyen tüm etmenler, uluslararası ilişkilerin inceleme alanını teşkil etmektedir. Politik Psikoloji bu açıdan uluslararası ilişkiler bilim dalına yardımcı olabilecek ve uluslararası ilişkilerde yeni ekollerin doğmasına sebep olabilecektir.Savaşlar iki toplum arasında kaynakların dağılımındaki anlaşmazlıklar sebebiyle çıkmaktadır. Doğadaki kaynakların paylaşımı esnasında düşmanın zayıflatılması için güç kaybetmesi sağlanmalıdır. Psikolojik harp de düşmanı herhangi bir silahlı çatışmaya girmeden zayıflatmayı amaçlar. Düşmanı silahlı çatışmaya girmeden zayıflatabilmek için ise psikolojik açıdan yaralanabilir olduğu noktaların bilinmesi gerekmektedir. Politik Psikoloji vasıtasıyla bir toplumun zayıf noktaları tespit edilerek üstünlük elde edilebilir. Bu tez çerçevesinde Politik Psikoloji kapsamında toplumların geçmişleri, temel yapı taşları incelenmiş ve neyi neden yaptıklarına açıklama getirilmeye çalışılmıştır.¡Ik iki bölümde sırasıyla psikolojik harpteki ve Politik Psikolojideki temei kavramlar açıklanmış, üçüncü bölümde ise bu bilgiler çerçevesinde Politik Psikoloji ile psikolojik harp arasındaki bağlantının ne olduğu ve nasıl olması gerektiğine işaret edilmiş, söz konusu bağlantı II. Dünya Savaşı Örneği ile betimlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Psikolojik Harp, Politik Psikoloji, Uluslararası İlişkiler, II. Dünya Savaşı, Yahudiler, Soykırım
Özet (Çeviri)
In this research it is investigated how both the Jews and the Germans define themselves as the victim in the ll.World War while adverting to the victim psychology as the need for changing the perception of the other and creating it, is one of the main basic issues of political psychology. Within this context, the phenomenon that the victims claimed justice about has become a topic for this research and morever, it is aimed to give answers to the effects of victim psychology on the Jews and why the Jews had acted with the threaters insipte of they were the only group who came up against with the threats most.Political psychology is a branch of science which investigates the effects of social psychology on politics and the psychology of the society and the leader on the base of human psychology. All of the factors that influence the actors of the international relations constitute the study field of it. In this view, political psychology may contribute to international relations and lead to new understandings.The wars come out because of the disagreements on division of values between societies. During this process, it is necessary to weaken the enemy. As the psychological war aims to success in this without using any gun power, the weak points should be known. By making these points known with the help of the political psychology. Superiority can be gained.Within the famework of this thesis it is intended to make an explanation about the histories, structures and behaviours of the societies.The literature of psychological war and political psychology has been explained in the first two episodes rankly. It is pointed out in the third episode what the relationship between this two subjects and how it should be by giving examples from the II.Second World War.Keywords : Physcological War, Politic Physcology, International Relations, II. World War, Jews, Holocaust.