Biişim araçları vasıtasıyla elde edilen delillerin hukuka uygunluğu
The legal aspect of evidences obtained by information technologies
- Tez No: 350027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARAGÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
insan hayatının hemen her alanını egemenliği altına alan teknolojik gelişmeler hukuk sistemlerinin de ayrılmaz parçası haline gelmiştir. Dünyanın bir çok ülkesinde gelişen teknoloji karşısında yetersiz kalabilen mevcut hukuk düzenlemeleri gözden geçirilmekte ve gerekli değişiklikler yapılmaktadır. Teknolojik gelişmelere paralel olarak yeniden düzenlenen hukuk sistemlerinin en önemli alanlarını ise delil ve deli! elde etme süreci oluşturmaktadır. Nitekim hukuk sistemlerinin nihai amacının adaleti sağlamak olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu amaca ulaşmada kullanılan en önemli araç delillerdir. Delillerin bu amaçla kullanılması ise sağlamlık ve hukuka uygun şekilde elde edilmesi gibi iki temel kurala bağlanmıştır. Teknolojik gelişmeler günümüzde delil elde etme sürecinin ayrılmaz parçası haline gelmiştir. Bir insanın tek başına belki günlerce sürecek bir çalışmasını saniyelerle ifade edilebilecek sürelerde sonuçlandırabilen bilişim araçları hem delillerin analizi hem de eide edilme süreçlerinde görevlilerin işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Diğer yandan, bilişim araçları vasıtasıyla elde edilen deliller doğası itibariyle değiştirilmeye ya da tahrifata yatkın olduğundan ve bilişim araçları, delillerin elde edilmesi sürecinde hukuka uygun sayılan yolların ihlalini kolaylaştırdığından dolayı, bilişim araçları ve delil ilişkisi tartışma konusudur. Bu araştırmada; delil ve bilişim araçlarının tanımı, ilişkisi; Ceza Muhakemesi Kanununda bilişim araçları vasıtasıyla elde edilen delillerle ilgili mevcut düzenlemeler ve her hangi bir düzenleme olmaksızın bilişim araçlarının deli! elde etmede kullanıldığı diğer alanlar; bilişim araçları ile delil elde etme ve özel hayatın gizliliği hakkının kesiştiği noktalar ele alınmıştır. Ayrıca, Ankara ilinde alışveriş merkezlerine giden bireylerin söz konusu merkezlerdeki güvenlik kameraları ile ilgili düşüncelerini ortaya koymayı amaçlayan bir anket uygulanmıştır. Araştırmanın sonunda; öncelikle bilişim araçları vasıtasıyla elde edilen deliller için hukuk sistemimizde özel bir düzenleme yapılması ve tüm elektronik deliller için bazı testler uygulanması suretiyle söz konusu delillerin sağlamlığı ile ilgili tartışmalara açıklık getirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Diğer yandan, bu delillerin hukuka uygunluğunun değerlendirilmesi sürecinde özel hayatın gizliliği hakkı ve adaletin sağlanması amacı arasındaki dengenin korunabilmesi için gerekli olan bazı yasal düzenlemelerin yetersiz olduğu ve bazı durumlarda hiçbir yasal düzenlemenin olmadığı tespit edilmiştir. Yapılan alan araştırması sonucunda katılımcıların alışveriş merkezlerindeki güvenlik kameralarının işlevi ve hukuki boyutu ile ilgili bilinç düzeyinin genel olarak düşük olduğu sonucu çıkmıştır. Ayrıca katılımcıların mensup oldukları meslek gruplarının ya da eğitim düzeylerinin söz konusu bilinç düzeyinde anlamlı fark yaratmadığı belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Delil, Bilişim Araçları, Elektronik Delil, Kişisel Veri
Özet (Çeviri)
Technological developments that have an hegemony on almost every field of human life, have become an crucial part in law systems. Existing judicial regulations which might be inadequte against the technology, are reviewed and some amendments are made if necessary. The most important amendments in law systems dealing with the technological development are observed about the evidences and process of obtaining evidences. Indeed, evidences are the most important tools to attain the goal that is ultimately to provide justice. In order to use these evidences, their authenticity and legality must be proved. Technological developments have become a crucial part of the process of obtaining evidences. Especially the information technologies can conclude a complicated work in seconds which can take days for a man. Thus, they help officials both to get evidences and analyse them. On the other hand, the evidences obtained by the help of information technologies are capable of being changed or distorted and information technologies make easier the violation of legal ways of the process of obtaining evidence. Thus, the relation between information technologies and evidences are being discussed among the lawyers. In this research, the definition and relation of evidences and information technologies have been made. Then, the existing regulations about the evidences obtained by informatin technologies in The Code of Criminal Procedure and other fields in which information technologies are used to obtain evidence without a judicial regulation have been examined. Also, the intersection of the right of privacy and evidence obtained by information technologies has been discussed. Furthermore, a survey, intending to explain the opinions of individuals about the closed circuit television systems in shopping centers in Ankara, has been applied. Consequently, a special laws about the evidences got by the information technologies must be regulated in our national law system and debates about the authenticity of electronic evidences must be ended through the application of a unique test. On the other hand, it is found out that, some judicial regulations, in order to preserve the balance between justice and the right of privacy during the evaluation of the legality of these evidences, are insufficient and sometimes completely absent. According to the result of survey research in Ankara it is observed that attendants' level of conscious about the function and legal dimension of closed circuit television systems is very low in general. In addition, the occupation and education level of attendants have not caused a significant difference at the level of conscious in question. Keywords : Evidence, Information Technology, Electronic Evidence Personal Data, Right of Privacy.