Eskiköseler (Polatlı güneyi) paleosen yaşlı çökellerin iz fosillere göre ortamsal analizleri
Environmental inducator of the trace fossills: an example from the paleocene section of Eskiköseler area, Polatlı-Ankara
  1. Tez No: 35004
  2. Yazar: HURİYE DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
I Yüksek Lisans Tezi ESKİKÖSELER {POLATLI GÜNEYİ) PALEOSEN YAŞLI ÇÖKELLERİN İZ FOSİLLERE GÖRE ORTAMSAL ANALİZLERİ Huriye DEMIRCAN 'Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Baki VAROL 1994, sayfa:44 Jüri : Prof Dr. Baki VAROL Prof. Dr. Teoman NORMAN Prof. Dr.Vedia TOKER Çalışma alanı Ankara'nın güneybatısında, Polatlı ilçesi güneydoğusunda Eskiköseler köyü civarında yeralmaktadır.Bu tez konusunun hedeflediği yörede yayılımlı olan Paleosen yaşlı Kartal formasyonu içinde gözlenen iz fosilller.incelemenin amacını oluşturmaktadır. İnceleme alanı içinde üç tip iz fosil tespit edilmiştir.Bunlar organizmalar tarafından oluşturulan ve şekil itibarı ile dik (skolithos sp.), eğik (planolites), yatay (taenidium sp.) organizma oyuklandır.Artan ve azalan su seviyeleri karşısında değişik özellikler sunan bu organizma oyuklarından çökelme ortamının tanımında yararlanılmıştır. iz fosillerinin yeraldığı Kartal formasyonu kırmızı renkli çakıltaşı mercekleriyle kumtaşı ve çamurtaşından oluşan bir litoloji sunmaktadır. Ayrıca formasyonun üst kısımlarında ince kireçtaşı bantlarının varlığı tespit edilmiştir. Yapılan incelemeler ile farklı ortamları temsil eden iknofasiyes belirteçlerinin (skolitos sp, vb.) de kullanıldığı kırmızı kırıntılılardan oluşan Kartal formasyonu'nun kıyı ovası çökellerinden oluştuğu görülmüştür Anahtar Kelimeler : Kartal formasyonu, iz fosil, kıyı ovası, iknofasiyes.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MasteoThessis ENVIRONMETAL INDICATOR OF THE TRACE FOSSILLS: AN EXAMPLE FROM THE PALEOCENE SECTION OF ESKİKÖSELER AREA, POLATLI^ANKARA Huriye DEMİRCAN Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Enginering SupervisonProf.Dr. Baki VAROL 1994Page:44 Jury : Prof.Dr. Baki VAROL Prof.Dr. Teoman NORMAN Prof.Dr. Vedia TOKER The study area is located soutwest of Ankara in the vicinity of Eskiköseler village, southeast of the town of Polatlı. The detailed investigation of trace fossils in the Kartal formation of Paleocene age is aimed of this study. Three types of fossils were recognized in this study.These are : 1) Vertically oriented (Skolithos sp.), 2) inclined (Planolites sp.): and 3) horizontally (Taenidium sp.) burrows of organisms.These structures, which present different properties with respect to the fluctuating sea level, were used in the determination of the depositional environment. Kartal formation with the trace fossils is composed of the lenses of red conglomerates and mudstone. The upper levels of formation consists of thin limestone bands. The detailed investigations over the red coloret elastics and ichnofacies data indicate that the Kartal formation was deposited in a coastal flood plain type of depositonal environment. KEY WORDS : Kartal formation, trace fossil, flood plain, ichnofacies.