Askeri uygulamalarda kullanılan yazılım geliştirme standartlarının değişimi, gelişimi ve gelecek ile ilgili tahminler
Evolution and development of software development standards in military domain and a forecast for the future
- Tez No: 350042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ H. DOĞRU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Yazılım Geliştirme Standartları, yazılımın nasıl geliştirileceğini ortaya koyan ve bu sebeple yazılım geliştirme teknolojilerine yön veren belgelerdir. Bu araştırmada askeri amaçlarla kullanılan yazılım geliştirme standartlarının tarihsel gelişimi ve değişimi incelenmiş ve bu incelemeden hareketle askeri alanda kullanılan yazılım geliştirme teknolojilerinin gelişimi ortaya konmuştur. Bu amaçla standartların belgeleri üzerinden belge incelemesi yapılmış, uygulama tabanlı veri toplamak için de bir deney gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar ve yapılan çözümlemeler, dünyada çeşitli ülkelerin yazılım teknolojileri konusunda ortaya koydukları Ar-Ge hedefleri ile birlikte incelenerek askeri amaçlara yönelik kullanılacak yazılım geliştirme teknolojilerinin geleceği ile ilgili bir teknoloji tahmini yapılmıştır. Sonuç olarak; askeri amaçlarla kullanılan yazılım geliştirme standartlarının evrimsel bir gelişim sergilediği, bu gelişimin planlama safhasında yapılan kestirimlerde artışa yol açtığı, tanımlanan gereksinim sayısını arttırdığı tespit edilmiş, askeri ihtiyaçlar genel ihtiyaçlardan farklılaşmadıkça askeri girişimle yeni bir yazılım geliştirme standardının tanımlanmasına ihtiyaç duyulmayacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Software Development Standards are documents that determine how software is developed, thus they establish the technology for software development. This research investigates historical development and transformation of software development standards in the military domain and demonstrates progress of software development technology. During this investigation, document inspection and a software development experiment is performed for collection of empirical data. The collected results and performed analysis are evaluated with software R&D needs of some countries and a technology forecast is presented for the future of software development technologies in military domain. The concluded results are; the military development standards developed in an evolutionary manner, the estimation of planning parameters and the number of requirements has increased as standards evolved and a military initiated new standard is needed only if civilian standards do not serve military needs.