Suç işlemiş ve işlememiş ergenler: Öfke, umutsuzluk ve yaşamı sürdürme nedenleri açısından bir inceleme
Delinquent and non-delinquent adolescents: A study in terms of anger, hopelessness and reasons for living
- Tez No: 350043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENNUR TUTAREL KIŞLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Psychology, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, suç işlemiş ergenler ile suç işlememiş ergenlerin demografik özellikleri, öfke, umutsuzluk ve yaşamı sürdürme nedenleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Katılımcılar, cezaevinde bulunan 91 tutuklu ve hükümlü ergen ile 91 lise öğrencisi ya da lise mezunu ergenden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında ergenlere; demografik özellikleri belirlemek amacıyla hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Öfke Ölçeği/Kişilerarası Öfke Alt Ölçeği (ÇBÖÖ), Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ) ve Yaşamı Sürdürme Nedenleri Envanteri (YSN) uygulanmıştır. Suç işlemiş ve işlememiş ergenlerin öfke, umutsuzluk düzeyleri ve yaşamı sürdürme nedenleri ölçek puanları arasında farklılık olup olmadığını ortaya koymak için t-testi analiz sonucuna göre suç işlemiş ergenlerin YSN, Dini Engeller alt ölçeği, BUÖ, Motivasyon Kaybı alt ölçeği ve İçedönük Tepkiler alt ölçeğinden anlamlı düzeyde yüksek puan aldıkları belirlenmiştir. Suç işlememiş ergenlerin ise İntikam Tepkileri alt ölçeğinden anlamlı düzeyde yüksek puan aldıkları belirlenmiştir. Suç işlemiş ergenlerin cezaevinde bulunma sürelerine göre ölçeklerden aldıkları puanların karşılaştırılması sonucunda ise 0-6 aydır cezaevine bulunan ergenlerin; YSN toplam puanı, Hayata Bağlılık, Umut ve Sosyal Destek ve Umursamaz Tepkiler alt ölçeklerinden anlamlı bir şekilde yüksek puan aldıkları belirlemiştir. YSN'yi yordayan değişkenleri belirleyebilmek amacıyla yapılan regresyon analizi sonucunda ise uyuşturucu kullanımının, İntikam Tepkileri, Pasif-Agresif Tepkiler, Gelecek ile İlgili Duygular ve Beklentiler ile Umutsuzluğun YSN'yi yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship of demographic characteristics, anger, hopelessness and reasons for living of adolescent delinquents and non-delinquents. The sample consists of 91 delinquents and 91 high school students or high school graduates. Regarding the study, a questionaire asking demographic characteristics, Multidimensional Anger Scale/Interpersonal Anger Scale (MAS/IAS), Beck Hopelessness Scale (BHS) and Reasons for Living Inventory (RFLI) were applied for measures. T-test analysis revealed that delinquent adolescents got higher scores on Religious Objections subscale, Loss of Motivation subscale and Introversion Reactions subscale compared to non-delinquents. Non-delinquent adolescents however, got higher scores on Revenge Reactions subscale. According to the resul of the comparison of scales of delinquent adolescent?s periods in prison, it is stated preciselly that, adolescents staying 0-6 mounth in prison take high scores on RFLI, Attachment to Life, Hope and Social Suport and Uncocerned Reactions subscales . Regression analysis showed that, drug use, revenge reactions, passive-aggressie reactions, expectations and feelings about future and hope predicts RFL.