Suç oluşumuna kentleşme ve iç göçün etkilerinin analizi: Ankara örneği
The analysis of the effects of urbanization and integral migration in the formation of crime: Example of Ankara
- Tez No: 350049
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYHAN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Günümüz toplumları, küreselleşme nedeniyle sürekli değişime sahne olmaktadır. Değişimin göstergelerinden biri de kentleşmedir. Kentleşme ile kentli nüfusun artması, çeşitli problemlere neden olmaktadır. Bu problemlerden biri de suç ve sapma problemidir. Kentleşme, göç ve suç kavramları; birbirlerini yaratan ve birbirlerine yön veren kavramlardır. Bununla birlikte; bu kavramların içlerinde çelişki barındırdıkları kabul edilir. Bu çelişkilerden biri de suçlu davranışlarının, kırsa! alana oranla niteliksel ve niceliksel farklılaşmasıdır. Kentlerde suçlar hem çeşitlik bakımından hem de sayı bakımından fazladır. Göç, nüfusun artmasını sağlayan önemli faktörlerdendir. Özellikle kentlere yoğun göçlerin yaşanması, beraberinde yeni problemleri de getirmektedir. Öncelikle, bir bölgede nüfusun çok fazla artması; kaynaklara ve fırsatlara ulaşmayı engellemekte; bu durum ise kentte eşitsizliklerin yaşanmasına neden olmaktadır. İkamet alanlarının, çalışmanın, fayda ve hizmetlerin değişimini kentlerdeki kültürel ve teknolojik değişim oranı betimler. Kentli toplumlarda ticaret ve endüstri gelişmiştir. Dolayısıyla, endüstrinin ve ticaretin konumlanmasına göre, kentlerde insanların yaşadığı yerler değişir; fakat yoğun göçle birlikte, kentsel iş gücüne sahip olmayan, eğitimsiz ve vasıfsız iş gücü de kentlere gelmektedir. Bu durum ise kentlerde vasıfsız iş gücünü arttırmakta, dolayısıyla da işsizlik artmaktadır, Kentlerde, ekonomik faaliyetler, gelir dağılımı ve sosyal hizmetlerden yararlanma seviyesi bakımından, farklılıklar olmaktadır. Göçle kentlere, farklı yaşam pratiklerine sahip insanlar gelmektedir. Göç ve sosyal değişmeyle kentlerde meydana gelen değişimlere ve yeni kültürlerin ortaya çıkmasına, tüm bireylerin ayak uyduramadığı bir gerçektir. Sapkın faaliyetler de organizasyonun olmadığı bölgelerde çıkmakta ve kuşaktan kuşağa aktarılmaktadır. Bu noktada problemin çözümü ise, hızlı kentleşme ve göç sürecini yavaşlatmak için kırsalı özendirici faaliyetler içinde olmaktır. Bu bağlamda kentleri çekim merkezi olmaktan kurtarmak ve toplumsal yaşam kalitesini arttırmak; kentleşmenin, göçün ve suçun yarattığı problemli alanları azaltmakla olacaktır. Anahtar Kelimeler : Kentleşme, Göç, Suç, Sapma, Kriminoloji
Özet (Çeviri)
Societies; due to globalization; continuously change. One of the indicators of change is urbanization. With the help of the urbanization; the number of urban population increase; however increasing number of urban population causes some problems; such as the problem of crime and deviance. While urbanization, migration and crime create each other; they also give a way to them, Migration, which causes high density of population in some regions, is an important factor in population growth. Especially huge migration into cities brings many problems with it. First of all, population in some regions increases more and thus accessibility of resources and opportunities become worsen and this brings social inequalities in city. Starting from 1950s huge migration process took place in our country, and this continuous process has some reasons. One of the reasons is economic reasons such as the excessive labor power in rural areas. Other reason is demographic reasons, such as population growth in rural areas. The next reason is social and cultural reasons, such as the opportunities of education, health, transportation, communication and cultural services in urban areas and the living in urban tradition. The rate of cultural and technical change in the urban areas is represented in the change of residence, change of employment or change of any utility or service. In urban community, industry and commerce are dominants. The location of industry set the character of area and the people who lived. However, with the huge rural migration, unskilled and uneducated people for the urban labor market move to the cities; which give rise to increase of unskilled population in the city. As a result; unemployment increases. There are differences in taking advantage of social services, income distribution and economic activities in cities. People from different cultural groups come to cities by migration, and city is turned into cultures mosaic. It is the fact that every individual cannot keep up with changes in culture and arise of new cultures by migration and social transformation. Deviant activities arise from regions without organization, and they are handed on. At this point, solution to the problem is to be in activities that encourage the rural in order to slow down rapid urbanization and migration process. Whereas everything is not economics, everything started with economics. In this context, saving cities from their attraction-center position and rising social welfare will be reduction of problematic areas created by urbanization, migration and crime. Keywords : Urbanizaton, Migration, Crime, Deviation, Criminology