Ankara'daki teknoparklarda Türk savunma sanayii tarafından sürdürülen teknoloji transfer uygulamalarının analizi; ODTÜ Teknopark ve Bilkent Cyberpark uygulamaları
Analysis of technology transfer applications conducted by Turkish defense industry in techno parks of Ankara; applications of ODTÜ Techno Park and Bilkent Cyberpark
  1. Tez No: 350050
  2. Yazar: ALİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ALTUNOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Bu araştırma ile; Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyada yaşamsal değerde olan güçlü savunma gücünün sağlayıcı unsuru olan Türk Savunma Sanayinin ulaşması gerektiği değerlendirilen ileri teknoloji alt yapısının ve özgün ürün geliştirebilme becerisinin kazanılmasında yatay teknoloji transfer yöntemlerinden en önemlisi olarak değerlendirilen teknopark içi işbirlikleri Ankara'da olan ve içerisinde savunma sanayi firması bulunan teknoparklarda incelenmiştir. Ayrıca savunma sanayi firmalarının teknoloji ve ilgili konulara karşı tutumları, teknoloji transfer maksatlı işbirliklerinde yoğun etkileri olduğu değerlendirmesiyle analiz edilmiştir. Teknoparkların işleyişleriyle ilgi aksaklıkları ortaya koymak maksadıyla savunma firmalarının teknoparka giriş aşamasındaki teknoparktan teknoloji transferi düzlemindeki beklentileriyle aynı konudaki bugünkü algı düzeyleri tespit edilmiş ve farklılaşmalar ortaya konulmuştur. Tutum, algı ve işbirliği konularında demografik özelliklere göre farklılaşma testleriyle birtakım sentezlere gidilmiştir.Alan çalışması sonucuna elde edilen tüm verilerin değerlendirilmesiyle ortaya konmuş 15 adet hipotez testi sınanmış ve yorumlanmıştır. Toplanan verilerin istatiksel analizleri ve bulguları ortaya konmuş, ulaşılan bulgular araştırmanın kuramsal bölümleriyle sentezlenerek yorumlanmaya çalışılmıştır. Kantitatif ve kalitatif analizler yoğun yapılmıştır. Ayrıca açık uçlu soru için belirtilen görüşler gruplandırılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonunda öncelikle araştırmanın sonuçları özetlenmiş, değerlendirmeler yapılmış ve ilgili kesimler için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Through this research, cooperation inside techno park, which is regarded to be the most important technique for parallel technology transfer to acquire an advance technology infrastructure and original product development capability that are appraised for Turkish Defense Industry, which provides a vital powerful defense unit in the geography that Turkey lies, to reach, was examined at techno parks which are located in Ankara and contains defense industry firms inside. Besides, the attitudes of defense industry firms towards technology and related subjects were analyzed as they are found to have intense effects on cooperation for technology transfer. To point out problems related to operations of techno parks, expectations of defense firms at the perspective of technology transfer from techno park when joined the techno park and the current perception of them at the same subject were identified and the differentiation between them were shown up. By means of differentiation tests for demographic properties, several syntheses were achieved on the subjects of attitude, perception and cooperation.After the area research, 15 hypotheses developed through the evaluation of all of the datum were tested and interpreted. Statistical analysis and findings of the gathered datum were displayed, obtained findings were attempted for interpretation through synthesis with the research?s institutional parts. Quantitative and qualitative analyses were made intensively. Moreover, opinions displayed towards the open-ended question were analyzed by grouping. At the end of the studies, first the results of the research were summarized, evaluations and proposals for related parts were made.