İl eğitim denetmen yardımcılarının karar verme stratejileri ile iletişim becerileri arasındaki ilişkiler
Relationship between education inspector assistants' decision making strategies and communication skills
- Tez No: 350072
- Danışmanlar: PROF. DR. SIRRI AKBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, il eğitim denetmen yardımcılarının iletişim becerilerini ve karar verme stratejilerini ayrı ayrı ve karşılaştırmalı olarak incelemektir. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Türkiye?nin çeşitli illerinde görev yapan toplam 350 il eğitim denetmen yardımcısı oluşturmaktadır. Örneklemi ise söz konusu evreni oluşturan bireylerden basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 150 il eğitim denetmen yardımcısından oluşmaktadır. Anketlerden 27 tanesi usulüne uygun doldurulmadığı için geçersiz sayılmıştır. Geçerli anket sayısı 123 olarak belirlenmiştir. Araştırmada karar verme stratejileri ile ilgili veriler Kuzgun (1992) tarafından geliştirilen Karar Stratejileri Ölçeği ile, iletişim becerilerine ait veriler de Korkut (1997) tarafından geliştirilen İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 18.00 istatistik paket programı kullanılarak frekans ve yüzde dağılımları ile pearson korelasyon katsayısı testi yapılmıştır. Araştırma sonucunda özetle şu bulgulara ulaşılmıştır. İl eğitim denetmen yardımcılarının iletişim beceri düzeyleri genel olarak yüksek, mantıklı karar verme stratejisi de genel olarak güçlü bulunmuş; içtepisel, bağımlı ve kararsızlık karar verme stratejilerinin genel olarak zayıf olduğu görülmüştür. İl eğitim denetmen yardımcılarının iletişim becerileri ile mantıklı karar verme stratejileri arasında olumlu yönde; iletişim becerileri ile içtepisel, bağımlı ve kararsızlık karar verme stratejileri arasında ise olumsuz yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate communication skills and decision making strategies of education inspector assistants respectively and comparatively. General scanning model was used thoughout this research. Target population of the study comprises 350 Education Inspector Assistants working in different cities of Turkey. 150 Education Inspector Assistants, who were selected randomly from aforementioned persons, participated in the research. 27 questionnaires were regarded as invalid because they were not filled in duly. 123 questionnaires were deemed valid. Data on decision making strategies were obtained through Scale of Decision Making Strategies developed by Kuzgun (1992) and data on Communication Skills were collected through Scale of Communication Skills developed by Korkut (1997). While analysing data, SPSS 18.00 statistical packet program was used aswell as Frequency and Percentage Distribution, Pearson Correlation Coefficient Test . This research briefly revealed that there is a positive relationship between logical decision making strategies and communicaion skills of Education Inspector Assistants; however there is a negative relationship between their communication skills and impulsive, dependent and indecisive decision making strategies.