Stratejik yönetimin ilköğretim okullarında uygulanma düzeyi
The level of implementation of the strategic management in primary schools
  1. Tez No: 370229
  2. Yazar: ŞENYURT YENİPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ AKGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim okulu müdürleri, müdür yardımcıları, öğretmenler ve il eğitim denetmenlerinin stratejik yönetimin ilköğretim kurumlarında uygulanma düzeyine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, tarama modelinde gerçekleştirilmiştir; çalışma evrenini İstanbul İlinde 2011-2012 eğitim-öğretim yılında görev yapan 109 il eğitim denetmeni, İstanbul İlinin Asya yakasında bulunan Ataşehir, Kadıköy, Kartal, Maltepe ve Sultanbeyli ilçelerinde 2011-2012 eğitim-öğretim yılında görev yapan 192 ilköğretim okul müdürü, 188 müdür yardımcısı ve 400 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışma evrenin % 86,73 'ünden kullanılabilir veri elde edilmiştir. İlköğretim okulu müdürü, müdür yardımcısı, öğretmen ve il eğitim denetmenlerinin görüşlerinin belirlenmesi amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Stratejik Yönetimin Okullarda Uygulanma Düzeyini Ölçme Ölçeği”adı verilen ve“stratejik düşünme”,“stratejik analiz yönlendirme ve strateji oluşturma”,“stratejik uygulama ve değerlendirme”olmak üzere üç boyuttan oluşan veri toplama aracı kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 17.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki farkı t-testi, guruplardaki n sayısının düşük olduğu durumlarda man whitney u testi kullanılmıştır. İkiden fazla grup durumunda parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Tek yönlü (One way) ANOVA testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Scheffe testi, guruplardaki n sayısının düşük olduğu durumlarda kruskall whallis testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular % 95 güven aralığında değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulgularına dayalı olarak aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır: 1.İlköğretim okulu müdürlerinin, stratejik yönetimin ilköğretim okullarında:“stratejik düşünme”,“stratejik analiz yönlendirme ve strateji oluşturma”boyutlarının yüksek düzeyde;“stratejik uygulama ve değerlendirme”boyutunun çok yüksek düzeyde uygulandığı görüşünde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. 2.İlköğretim okulu müdür yardımcıları ve öğretmenlerinin, stratejik yönetimin ilköğretim okullarında:“stratejik düşünme”,“stratejik analiz yönlendirme ve strateji oluşturma”,“stratejik uygulama ve değerlendirme”boyutlarının yüksek düzeyde uygulandığı görüşünde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. 3.İl eğitim denetmenlerinin, stratejik yönetimin ilköğretim okullarında:“stratejik düşünme”boyutunun düşük düzeyde;“stratejik analiz yönlendirme ve strateji oluşturma”,“stratejik uygulama ve değerlendirme”boyutlarının orta düzeyde uygulandığı görüşünde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. 4.Araştırmaya katılanların görüşlerinin ortalamalarına göre: stratejik yönetimin ilköğretim okullarında;“stratejik düşünme”,“stratejik analiz yönlendirme ve strateji oluşturma”,“stratejik uygulama ve değerlendirme”boyutlarında yüksek düzeyde uygulanmakta olduğu sonucuna ulaşılmıştır. 5.İlköğretim okullarındaki 36-40 yaş aralığındaki müdürlerin, 26-30 yaş aralığındaki müdürlere göre“stratejik düşünme”boyutunun daha yüksek düzeyde uygulandığı; 36-40 yaş aralığındaki müdürlerin, 31-35 yaş aralığındaki müdürlere göre“stratejik düşünme”boyutunun daha yüksek düzeyde uygulandığı görüşünde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. 6.İlköğretim okullarındaki 36-40 yaş aralığındaki müdürlerin, 26-30 yaş aralığındaki müdürlere göre:“stratejik analiz yönlendirme ve strateji oluşturma”boyutunun daha yüksek düzeyde uygulandığı görüşünde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. 7.İlköğretim okullarındaki 36-40 yaş aralığındaki müdür yardımcılarının, 26-30 yaş aralığındaki müdür yardımcılarına göre:“stratejik düşünme”boyutunun daha yüksek düzeyde uygulandığı görüşünde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. 8.İlköğretim okullarındaki lisans mezunu olan müdür yardımcılarının, lisansüstü mezunu olan müdür yardımcılarına göre:“stratejik analiz yönlendirme ve strateji oluşturma”boyutunun daha yüksek düzeyde uygulandığı görüşünde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. 9.İlköğretim okullarındaki 36-40 yaş aralığındaki öğretmenlerin, 26-30 yaş aralığındaki öğretmenlere göre:“stratejik düşünme”boyutunun daha yüksek düzeyde uygulandığı görüşünde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. 10.İlköğretim okullarındaki 31-35 yaş aralığındaki öğretmenlerin, 20-25 yaş aralığındaki öğretmenlere göre:“stratejik analiz yönlendirme ve strateji oluşturma”boyutunun daha yüksek düzeyde uygulandığı görüşünde oldukları sonucuna ulaşılmıştır. 11.İl eğitim denetmenlerinden mesleki kıdemi 16-20 yıl olanların, mesleki kıdemi 26-30 yıl olanlara göre:“stratejik uygulama ve değerlendirme”boyutunun daha yüksek düzeyde uygulandığı; mesleki kıdemi 31 yıl ve üstü olanların, mesleki kıdemi 26-30 yıl olanlara göre:“stratejik uygulama ve değerlendirme”boyutunun daha yüksek düzeyde uygulandığı görüşünde oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, primary school principals, the Director of the strategic management of the provincial education ministers, teachers and examiners apply — determination of the degree to which the views of the primary institutions. The research was carried out in the scan; working population in İstanbul 2011-2012 academic who served 109 in provincial education supervisor, İstanbul province, Turkey on the Asian side in the Atasehir, Kadikoy, Kartal, Maltepe and the academic year 2011-2012, the townships of Sultanbeyli, who served 192 primary the school principal, 188 vice principal and 400 teacher. 86,73% of the universe of the study was obtained from the data available. Primary school principal, vice principal, teachers and examiners for the purposes of determining the provincial training developed by the examiner's views“are applied to the Strategic level of Management Schools Measuring Scale”data collection tool was used. The data obtained in research USING SPSS (Statistical Package for Social Sciences) have been analyzed using the program for Windows, 17.0. Statistical methods of evaluating identifier data (number, percentage, mean, standard deviation). Quantitative data to compare the difference between the two groups of t-test, guruplardaki is the number of n low man whitney u test was used. In the case of more than two group comparisons between the groups of one-way Anova test (One way) and the diversity of the group, the number of cases where the Scheffe, whallis test has been used low kruskall. The resulting findings have been assessed at the level of the 95%. Based on the findings of the research, the following conclusions: 1. Primary school principals in primary schools of strategic management:“strategic thinking”,“creating a”strategic analysis, routing, and strategy levels at a high level;“strategic application and evaluation”is applied to a very high level of obligatory. 2.Primary school principal assistants and teachers, primary schools in strategic management:“strategic thinking”,“creating a strategic analysis, routing, and strategy”,“a high level”strategic application and evaluation levels is obligatory. 3.Provincial education inspectors, strategic management in primary schools:“strategic thinking”of the level of the lowest level;“strategic analysis, routing, and application and evaluation of strategy creation”and“strategic”levels of medium-level applies to the obligatory 4.All subjects participating in the study, according to the average of: strategic management in primary schools;“strategic thinking”,“creating a strategic analysis, routing, and strategy”,“a high level of strategic application and evaluation”. 5.Primary schools, 36-40 age range, according to the 26-30 age range managers, executives,“strategic thinking”better applies to the size of obligatory. 36-40 age range managers, 31-35 age range according to the size of the“strategic thinking”better compliance standards applies to the obligatory 6.Primary schools, 36-40 age range managers, according to the 26-30 age range executives:“creating a strategic analysis, routing, and strategy”is better than the size of obligatory. 7.Primary schools, 36-40 age range, the Deputy Assistant Director of the age range, according to 26-30:“strategic thinking”better applies to the size of obligatory. 8.Primary schools undergraduate degree, graduate degree, which, according to the Deputy, the Assistant warden:“creating a strategic analysis, routing, and strategy”is better than the size of obligatory. 9.Primary school teachers, 36-40 age bracket, according to the 26-30 age range to the teachers:“strategic thinking”better applies to the size of obligatory. 10.Primary schools 31-35 age range 20-25 age range, according to the teachers, the teachers:“creating a strategic analysis, routing, and strategy”is better than the size of obligatory. 11.Provincial education inspectors, professional seniority 16-20 years, according to those in professional seniority 26-30 years:“strategic application and evaluation of”better applies to the size of obligatory. Professional seniority for 31 years and above, according to those in professional seniority 26-30 years:“strategic application and evaluation of”better applies to the size of obligatory.