Sekizinci sınıf Türkçe dersi kişisel gelişim temasının öğretiminde etkileşimli bilgisayar uygulamalarının etkileri
Effects of interactive computer practices in the teaching of the eighth class Turkish lesson personal development theme
  1. Tez No: 350078
  2. Yazar: OĞUZHAN SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. AHMET KIRKKILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 416
Özet
Bu araştırmanın amacı sekizinci sınıf Türkçe dersi kişisel gelişim temasının öğretiminde etkileşimli bilgisayar uygulamalarının öğrencilerin başarı, derse yönelik tutum ve görüşleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmanın evrenini Erzurum ili Yakutiye ilçesindeki ortaokul sekizinci sınıf öğrencileri oluştururken örneklemini ise Şair Nefi Ortaokul?unda 8/F ve 8/G sınıflarında öğrenim gören 49 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada deneysel araştırma desenlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı-deneysel desen kullanılmıştır. Kontrol grubunda dersler mevcut öğretim programına göre yürütülürken deney grubunda etkileşimli bilgisayar uygulamaları kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak için Kişisel Bilgi Formu, Kişisel Gelişim Teması Başarı Testi, Türkçe Dersine Yönelik Tutum Ölçeği, Konuşma Becerisi Değerlendirme Formu, Etkileşimli Bilgisayar Uygulamalarına Yönelik Öğrenci Görüşme Formu araçlarından faydalanılmıştır. Ayrıca deney grubunda uygulanmak üzere hazırlanan etkileşimli bilgisayar uygulamalarının değerlendirilmesi için Eğitsel Yazılım Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Uygulamadan elde edilen nicel verilerin analizinde homojenlik testi sonuçlarına göre kestirimsel istatistiki işlemler olan parametrik (t-testi ve varyans analizi) ve nonparametrik testler (U testi ve Wilcoxon testi) ile betimsel istatistiki işlemler olan frekans ve yüzde kullanılmıştır. Görüşme formundan elde edilen verilerin analizinde ise içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmadan başarı ile ilgili elde edilen bulgular değerlendirildiğinde hem mevcut öğretim programında yer alan etkinliklerin hem de etkileşimli bilgisayar uygulamalarının başarı üzerinde olumlu yönde etkili olduğu, fakat bu iki yöntem karşılaştırıldığında etkileşimli bilgisayar uygulamalarının mevcut öğretim programına göre başarı üzerinde anlamlı düzeyde daha etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Tutum ve öğrenci görüşlerinden elde edilen bulgular değerlendirildiğinde ise etkileşimli bilgisayar uygulamalarının öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutumlarında anlamlı düzeyde etkili olduğu ve öğrencilerin bu uygulamaları yaparken derste daha aktif oldukları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to examine the effects of interactive computer practices in the teaching of 8th class Turkish lesson personal development theme upon the success of the students, attitudes and opinions of them towards the lesson. While 8th class students of secondary schools in Yakutiye town of Erzurum city form the population of the research 49 students receiving education in 8/F and 8/G classes of Şair Nefi secondary school constitute the sample of the research. In the study pre-test post-test control group quasi experimental design was used from the experimental research designs. In the control group while lessons were executed according to the current teaching program, interactive computer practices were used in the experimental group. In the research agents such as Personal Information Form, Personal Development Theme Success Test, Attitude Scale towards Turkish Lesson, Speaking Skills Evaluation Form, and Student Interview Form towards Interactive Computer Practices were utilized for collecting data. Additionally Educational Software Evaluation Scale was used so that interactive computer practices prepared for being applied in the experimental group could be evaluated. In the analysis of the quantitative data achieved from the practice, according to homogeneity test results parametric (t-test and analysis of variance) and non-parametric (U-test and Wilcoxon test) tests which have been predictive statistical activities and also frequency and percentage which have been descriptive statistical activities were used. On the other hand, in the analysis of the data achieved from the interview form, content analysis technique was used. When findings about the success acquired from the research were evaluated it was extrapolated that both current teaching programme and interactive computer practices had positive effects upon the success but when comparing these two methods, it was seen that interactive computer practices were more effective on significant level related to the success in accordance with the current teaching programme. When the findings obtained from the attitude and student interviews were evaluated it was comprehended that interactive computer practices were effective in significant level about the attitudes of students towards Turkish lesson and the students were more active in the lesson when making these practices and also their class engagement rate was higher.