Okulöncesi öğretmenlerinin lisans müzik eğitimi dersindeki kazanımlarının öğretmenlik mesleğinde uygulanabilme düzeyleri
Applicability levels in teaching profession of gains in undergraduate music education lesson of preschool teachers
  1. Tez No: 350082
  2. Yazar: MURAT AKÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı; okulöncesi öğretmenlerinin lisans müzik eğitimi dersindeki kazanımlarının, öğretmenlik mesleğinde uygulanabilme düzeyleri açısından incelenmesidir. Araştırmada, genel tarama modelinden yararlanmış, belirlenen konunun temellendirilmesi ve yönlendirilmesi için literatür taraması yapılarak konuyla ilgili bilgiler toplanmıştır. Okulöncesi öğretmenlerinin görüşlerini belirlemek amacı ile 5'li likert tipi tutum ölçeğine dayalı bir anket oluşturulmuştur. Araştırma evrenini 2011-2012 öğretim yılı Kars merkezde bulunan Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 4 anaokulu ve 16 ilköğretim okulu, örneklem gurubunu ise 53 okulöncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada, okulöncesi öğretmenlerinin lisans öğrenimleri sırasında müzik eğitimi dersindeki kazanımlarının öğretmenlik mesleğinde
Özet (Çeviri)
The aim of this study; is to exemine the applying levels of preschool teachers' gains, derived from under graduate music education, during the activity of teaching profession. In this study the general screening model was used, the related information was collected by scanning the literature to direct and substantiate the defined subject. A questionnaire basing a likert type manner scala having five alternatives was prepared. The research universe was formed by 4 playschool and 16 primary school, the sampling group was formed by 53 preschool teachers depending on National Education Directorate in Kars in 2011 ? 2012 Academic year. In the study it was found out that the gains of preschool teachers derived from under graduate education in music lesson were able to be applied on a large scale, some solution suggestions with the help of handed data.