Preschool prodigies erken dönem müzik eğitimi programı kullanılarak ilkokul öğrencilerinin temel müzik bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi
Improving primary school students' basic music knowledge and skills using preschool prodigies early period music education program
- Tez No: 664218
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE CERRAH ÖZSEVGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Okul öncesi ve ilkokul çağındaki çocukların müzikle erken yaşta etkili bir şekilde tanışmasını amaçlayan bazı program ve yaklaşımlar bulunmaktadır. Bu program ve yaklaşımların genel amacı, çocukların müzik bilgi ve becerilerini geliştirmektir. Bu programlardan biri olan Preschool Prodigies erken dönem müzik eğitimi programı, renklemeli müzik öğretimi, fonomimi, solfej eğitimi gibi kavramlardan faydalanarak, çocukların“çalma, işaret etme, söyleme”becerilerini birlikte geliştirmeyi hedefleyen bir anlayışa sahiptir. Bu çalışmada, Preschool Prodigies erken dönem müzik eğitimi programı kullanılmış ve ilkokul öğrencilerinin müzik bilgi ve becerilerini geliştirmesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada Eleştirel Kuram yaklaşımlarından, Aksiyon (Eylem) Araştırması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2019-2020 eğitim öğretim yılında Trabzon ili Ortahisar ilçesindeki bir ilkokulun 4. sınıfında öğrenim gören 30 öğrenci oluşturmuştur. Öğrencilerin araştırma öncesi ve sonrasındaki gelişimlerini belirlemek ve süreci değerlendirmek amacıyla nicel veriler ve nitel veriler toplanmıştır. Bu bağlamda, veri toplama aracı olarak gözlem, yansıtıcı günlük ve müzik beceri taraması kullanılmıştır. Öğrenciler 12 hafta boyunca PsP programı ile müzik eğitimi almışlardır. Araştırma, ön ve son değerlendirmelerle birlikte toplam 14 haftada tamamlanmıştır. Araştırma sonunda öğrenciler, müzik ders kitabında bulunan bir eseri programda edindikleri bilgilerden faydalanarak kendi başlarına çalabilmişlerdir. Çalışma bulguları bütünüyle değerlendirildiğinde, öğrencilerin müzik bilgi ve becerilerinde ilerleme kaydedildiği görülmüştür. Elde edilen bu sonuç doğrultusunda programın müzik bilgi ve becerisini geliştirmeye yönelik ilkokul düzeyinde kullanılması önerilmiştir. Programın içeriğine erişme şansı olmayan öğretmenlerin, müzik dersinde renklemeli nota öğretimi ve fonomimi tekniklerini kullanmalarının faydalı olacağı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are some programs and approaches aimed at introducing music to preschool and primary school children at an early age. The general purpose of these programs and approaches is to improve children's musical knowledge and skills. In this study, Preschool Prodigies early period music education program was used to improve the music knowledge and skills of primary school students. Preschool Prodigies early music education program; has an understanding that aims to develop“playing, pointing, singing skills of children”at the same time by making use of concepts such as teaching music with colors, dactylology and solfege education. Action Research, one of the Critical Theory approaches, was used in the study. Quantitative and qualitative data were collected in order to determine the development of the students before and after the research and to evaluate the process. Observation, reflective diary and development determination test were used to collect data. The population of the study consisted of primary school 4th grade students and the sample consisted of 30 students studying in the 4th grade of a primary school in the district of Ortahisar in Trabzon province in the 2019-2020 academic year. The research was completed in 14 weeks. The students received music education with PsP program for 12 weeks. At the end of the research, the students performed a song in the Primary School Music textbook by using the knowledge they gained in the program. When the findings of the study were evaluated completely, it was seen that there was an improvement in the music knowledge and skills of the students. Based on this result, it is recommended to use the program at preschool and primary school levels, considering that the program contributes to the development of musical knowledge. It is stated that it will be beneficial to use this program in music lessons by making use of colored note teaching and dactylology techniques for teachers who do not have the chance to access the content of the program.