Türk ve Fransız Medeni Usul Hukukunda yargılamanın yenilenmesi
Revision in Turkish and French Civil Procedure Law
  1. Tez No: 350117
  2. Yazar: MERT NAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVHİS DEREN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 581
Özet
Bir dâva sonucunda elde edilen kesin hüküm, o dâva bakımından adlî gerçeği ifâde edecektir. Bununla birlikte sonradan öğrenilen bazı nedenler, dâva sonucunda verilen hükmün gerçeğe uygunluğunu sarsabilecektir. Bu gibi durumlarda bu kesin hükmün bertaraf edilmesi, hem medenî usûlün gerçeğe ulaşma amacının hem de bir Anayasal ilke olan hukuk devleti ilkesinin bir gereğidir. Türk ve Fransız Medenî Usûl Hukuku?nda kesin hükmün bertaraf edilmesini sağlayan temel yol yargılamanın yenilenmesi olup, bu tezde bu kurumun incelenmesi amaçlanmaktadır. Tez, temel olarak üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yargılamanın yenilenmesine ilişkin genel özellikler ele alınacak, ikinci bölümde yargılamanın yenilenmesi sebepleri incelenecek ve nihâyet üçüncü bölümde ise yargılamanın yenilenmesi usûlü irdelenecektir. Tez boyunca yargılamanın yenilenmesi sebeplerinin mümkün olduğunca geniş bir şekilde yorumlanmasının mümkün olup olamayacağı sorgulanmıştır. Çalışma, özellikle Türk ve Fransız Hukuku esas alınarak hazırlanmıştır. Çalışmanın hazırlanması sürecinde doktrindeki görüşler ele alınmış, ayrıca Yargıtay kararlarından da olabildiğince geniş şekilde yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Res iudicata establishes the judicial reality in that case. However, some reasons that are learned later than sentence might undermine truthfulness of res iudicata. Thus situated, disposal of final judgment is a necessity for the purpose of civil proceedings. In this study, the revision in French and Turkish Law will be studied. This study contains three main sections. The general features of revision will be examined in first section. The object of second section is reasons of revision. Finally the procedure of revision will be examined in last section. This study ise based on French and Turkish Law. It will be considered opinions in doctrine, also sentences of the Supreme Court.