Elektronik ticaretin bağımsız denetim sürecine etkisi
The impact of electronic commerce on the independent audit process
- Tez No: 350118
- Danışmanlar: PROF. DR. LERZAN KAVUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bilgi teknolojilerindeki gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkan elektronik ticaret, son zamanlarda en çok tartışılan konulardan biri olmuştur. Günümüzde işletmeler, geleneksel ticaretin yanı sıra E-Ticaret yapmaya da başlamışlardır. E-Ticaret ticari hayatta kolaylık sağlaması ile birlikte, birçok değişikleri de beraberinde getirmiştir. Bu değişiklerden biri de E-Ticaretin bağımsız denetim sürecinde yarattığı değişiklerdir. Günümüzde bağımsız denetim şirketleri var olan bağımsız denetim sürecine, müşteri işletmenin yaptığı E-Ticaretin de dahil edilmesinin gerekli olduğunu düşünmektedirler.Bu çalışmanın amacı, E-Ticaretin, bağımsız denetim sürecinin aşamaları olan; işin alınması, denetimin planlanması, denetim programının yürütülmesi ve görüşün raporlanması üzerinde ne gibi etkileri olduğunu ve bağımsız denetim sürecinde ne gibi değişiklikler yapılması gerektiğini tespit etmektir. Bu kapsamda, bağımsız denetçilere anket çalışması yapılmış, ulaşılan sonuçlar değerlendirip gerekli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
E-commerce, which arises as a result of the developments in information technologies, has been one of the most discussed issues recently. In our day business entities have also begun to E-Commerce, beside traditional business. In addition to its convenience which is provided to the business life, E-Commerce brought many changes, as well. One of the changes that E-Commerce brought, is the change in Independent Audit process. Today, the Independent Audit Firms think that E-Commerce conducted by the client should also be included in the process of audit.The purpose of this study is to obtain what kind of impacts on the stages of audit, which are acceptance of client, audit planning, implementation of the audit program, reporting and the changes that should be done in this process. For this purpose, a survey has been done with auditors, the results were examined, and the necessary suggestions have been presented.