Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Türkiye'nin dış ticaretine etkisi: 1980-2012
The effect of direct foreign investment on foreign trade in Turkey: 1980-2012
  1. Tez No: 350135
  2. Yazar: UMUT BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sermaye hareketlerinde giderek artan bir küreselleşmenin yaşandığı günümüzde, doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının (DYSY) dış ticaret üzerindeki etkileri en önemli tartışma konularından birini oluşturmaktadır. Dünyadaki yabancı sermaye yatırımlardaki akımlardan çıkan sonuç, doğrudan yatırımların kalkınma hedefleri bakımından en fazla tercih edilen türdeki özel yabancı sermaye akımı olduğudur. Doğrudan yabancı sermaye yatırımları gelişmekte olan ülkeler ve gelişmiş ülkelerde tercih edilen bir akımdır. Ancak doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının dış ticaret üzerine etkilerinin ne olduğu tartışılmaktadır. Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Türkiye üzerine etkilerini tarihsel olarak bakmak gerekmektedir. Bu çalışmada, öncelikle doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının tanımını, türlerini, özelliklerini kısaca teorik olarak tanımlanmasını anlatmaya çalıştık. Daha sonra doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Türkiye' deki gelişimini tarihsel olarak ele aldık. Bununla birlikte aynı yıllar olarak Türkiye'nin dış ticaretinin gelişimini ele aldık. Son olarak da doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının Türkiye'nin dış ticaretine etkisini ekonometrik model yardımıyla anlamaya çalıştık. Anahtar Kelimeler Ekonomik Büyüme, Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımları, Dış Ticaret
Özet (Çeviri)
As Capital movements increase nowdays, the effect of direct foreign capital investment (DFCI) became an important matter of discussion. The conclusion gained from trend of foreign capital investment is that; Direct investment is the most preferred type of trend of private foreign capital in terms of growing target. Direct foreign capital investment is preferred trend for both developing and developed countries. However; it is matter of debate that what kind of effects direct foreign capital investment has on foreign trade. It needs to be searched that the effect of direct foreign capital investment on history of Turkey. In this study; we try to tell the type and description of direct foreign capital investment as theoretical. Then we focuc on historical evolution of direct foreign capital investment on Turkey. In addition we approach to growth of Turkish Foreign Trade. Finally we try to find out the effect of direct foreign capital investment with the aid of econometric model. Key Words Economic Grasht, Foreign Direct İnvestment, Foreign Trade