Kuva-yı Seyyare
Kuva-yi Portable
- Tez No: 350134
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL EDİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Milli Mücadele tarihi boyunca hakkında en çok tartışma konusu açılan kişiliklerden birisi olan Çerkez Ethem ve kurmuş olduğu Kuva-yı Seyyare ile dönem içinde yapmış olduğu eylemler ve icraatlardan dolayı adından çokça bahsettirmiştir. Davasına Milli mücadele yanında başlayan Çerkez Ethem?in nasıl ve hangi sebeplerle bu mücadelenin karşısına geçmiş olduğu konusu üzerinde birçok tartışma ve değerlendirme yapılmıştır. Bu konu da yapılan tartışmalar da Çerkez Ethem olayının, İsyan mı yoksa bir ayrılık mı olduğu hususu hala gündemde ki yerini korumaktadır.Bu çalışmada Çerkez Ethem?in ve kurmuş olduğu Kuva-yı Seyyare birliklerinin Milli Mücadele dönemindeki faaliyetleri, işleyişi üzerinde durulmakla birlikte Milli Mücadele ile ters düşmesi ve İsyana giden süreci ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of the National Struggle, which is one of the most controversial personalities in the drop-down, and was founded by Circassian Ethem Kuva-yi portable executions during the year due to his actions, and much bahsettirmiştir name. Starting next case Circassian national struggle against Ethem history of this struggle is how and for what reasons, and evaluation was made on the subject of many discussions. The discussion of this issue in the event of Circassian Ethem, Rebellion issue of whether you are still on the agenda for the location of a separation korumaktadır.Bu study, which was established by the Circassian Ethem and activities during the National Struggle Kuva-yi portable units, and on the functioning of the National Struggle been suggested to reverse the process of decline and rebellion are discussed.