Social policy perspective on informational capitalism: A case study on digital inequality and disability in Turkey
Sosyal politika perspektifinden enformasyonel kapitalizm: Türkiye'de dijital eşitsizlik ve engellilik üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 350153
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Sosyoloji, Science and Technology, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tezde, Türkiye'de dijital eşitsizlik engellilikle olan ilişkisi üzerinden incelenmiştir. Türkiye'de dijital eşitsizliği anlayabilmek için kavramın teorik ve tarihsel arkaplanı“enformasyonel kapitalizm”kavramına özel vurgu yapılarak araştırılmıştır. Bunun yanı sıra,“engellilik”kavramı çeşitli engellilik modelleri kullanılarak ve Türkiye İstatistik Kurumu'nun mevcut kategorizasyonu bu modellerle karşılaştırılarak tartışılmıştır. Tezde, Türkiye'de dijital eşitlik ve engelliliğin incelenmesi ve dijital eşitsizliğin engelliler için ne ölçüde bir sorun olduğu ve engelliler ve bilgi ve iletişim teknolojileri ile ilgili sosyal politikaların ne şekillerde ve hangi toplumsal aktörler tarafından tasarlanıp uygulanacağını anlamak için niteliksel araştırma metodu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, digital inequality in Turkey with its relation to disability is analyzed. In order to understand digital inequality in Turkey, a theoretical and historical background to the concept is traced with special emphasis on the concept of ?informational capitalism.? In addition, concept of ?disability? is discussed using various models of disability with reference to current conceptualization of disability in the studies of Turkish Statistical Institute. A qualitative research method is employed in the thesis to analyze digital inequality and disability in Turkey in order to understand to what extent digital inequality is a problem for persons with disabilities and in what ways and by which social actors relevant social policy can be designed and implemented for disabled people in terms of information and communications technologies.