Milli Mücadele Döneminde halkla ilişkiler: 1918-1922
In National Struggle Period public relations: 1918-1922
  1. Tez No: 350220
  2. Yazar: SEZAİ KÜRŞAT ÖKTE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMUÇİN FAİK ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu çalışma Anadolu Türk Halkının 1918-1922 yılları arasında, özgür ve bağımsız yaşamak için, kendisine yönelik çok değişken tehdide karşı yapmış olduğu Milli Mücadele'nin halkla ilişkiler desteğini ortaya koymaktadır. İncelenen dönemde halkla ilişkilerin çok yönlü ve amaçlı yöntemlerin izlenmesiyle, çeşitli otoriteler tarafından uygulandığı görülmüştür. Bu otorite merkezleri, zor kullanmaktan inandırmaya kadar muhtelif yöntemlere başvurmak suretiyle, Türk Halkı'nın ikna edilmesine ve kendi yanlarında yer almasına çalışmışlardır.Söz konusu uygulamalar halkla ilişkiler esaslarıyla ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study presents the public relations support of the Anatolian Turkish People's National Struggle against the multi-variable threats to itself, between the years 1918-1922, in order to live in independence and freedom. It has been observed that public relations were implemented by varios authorities with the application of multi-faceted and multi-purpose methods in the analyzed period. The well-known center of powers sought to convince the Turkish public to take position on their sides, by resorting to several methods from compulsion to persuasion. The so-called applications are connected with the basics of public relations.