Karpal tünel sendromunda semptom şiddeti ve fonksiyonel durumun elektrofizyolojik ve ultrasonografik parametreler ile korelasyonu
The correlation between the severity of clinical symptoms and functional status of the patients with carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 350224
  2. Yazar: NURAN GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞANSIN TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Karpal Tünel Sendromunda Semptom Şiddeti ve Fonksiyonel DurumunElektrofizyolojik ve Ultrasonografik Parametreler ile KorelasyonuÇalışmamızda, karpal tünel sendromlu hastaların klinik semptom şiddetinin ve fonksiyonel durumlarının, ultrasonografik ve elektrofizyolojik veriler ile korelasyonunun belirlenmesi amaçlandı.Median sinirin palmar veya motor latans değerlerine göre tanı almış 52 idyopatik KTS'li olgunun 96 elbileği çalışmamıza alındı. Olguların semptom şiddeti ve fonksiyonel durumları, geçerliliği ve güvenirliliği kanıtlanmış olan Boston Karpal Tünel Skalasına göre değerlendirildi. Doksanaltı elbileğinin median sinir transvers kesitleri, karpal tünel proksimali (radiokarpal eklem seviyesi), karpal tünel girişi (pisiform kemik seviyesi) ve karpal tünel çıkışı (hamatum kemiği seviyesi) olmak üzere 3 seviyeden ultrasonografik olarak ölçüldü ve median sinir kesit alanı ile yassılaşma oranları hesaplandı.BKTS' nın semptom şiddeti skoru ile elektrofizyolojik incelemede; motor (p0.01). Aynı şekilde BKTS' nin fonksiyonel durum skoru ile elektrodiagnostik ve ultrasonografik bulgular arasında ise anlamlı korelasyon tespit edilmedi (p>0.01).Çalışmamız, KTS' li hastaların semptom şiddetinin objektif olarak belirlenmesinde ve takibinde elektrodiagnostik ve ultrasonografik incelemelerin her ikisinin de etkin olduğunu göstermiştir. Benzer etkinlikleri göz önünde bulundurulduğunda, invaziv olmayan, düşük maliyetli, daha kısa inceleme süresine olanak veren, karpal tünel ve median sinir morfolojisini gerçek zamanlı ve dinamik bir şekilde gösterebilen ultrasonografinin, EMG' ye alternatif bir yöntem olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The Correlation Between The Severity of Clinical Symptoms and Functional Status of The Patients with Carpal Tunnel Syndrome52 people with carpal tunnel syndrome were taken in our study. The symptom severity and functional status of these occurrences were evaluated on the basis of Boston Carpal Tunnel Syndrome Questionnaire (BCTSQ) for which the reliability and validity have been proved. The ninety six wrists were measured at three different levels by using ultrasonographic means and based on these measurements the median nerve cross section area and the flattening ratio have been calculated. In the symptom severity score of BCTSQ and electrophysiological examination, a statistical correlation between the motor (p0.01). In the same manner, a meaningful correlation could not be determined between the functional status score of BCTSQ and electrodiagnostic and ultrasonographic findings (p>0.01). Our study has revealed that the electrodiagnostic and ultrasonographic examinations are both effective in objectively determining and following up the symptom severity of patients with carpal tunnel syndrome.