Bekmirza Rahman Uulu'nun 'Ministrdin Kızının Mahabatı' romanında birleşik fiiller
Compound verbs in the novel 'Ministrdin Kızının MahabatI' written by Bekmirza Rahman Uulu
  1. Tez No: 350232
  2. Yazar: ÇINAR ABİDİNOVA KARACAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT TAMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 402
Özet
Bu çalışmada, Kırgız Türkçesindeki birleşik fiiller üzerinde durulmuştur. Çalışmamız Giriş, Kırgız Türkçesinde İsim+Fiil Kuruluşundaki Birleşik Fiiller, Fiil+Fiil Kuruluşundaki Birleşik Fiiller ve Tasvir Fiilleri ve Sonuç bölümlerinden oluşmaktadır.Giriş Bölümünde Kırgız Türkçesi ile Türkiye Türkçesinde Birleşik Fiiller hakkında bilgi verildikten sonra Ministrdin Kızının Mahabatı romanı ve yazarı üzerinde durulmuştur. Tespit ettigimiz birleşik fiil örneklerini içinde geçtikleri cümleler veya ibarelerle birlikte Türkiye Türkçesine aktardık. Bu aktarmayı tabloda iki sütun halinde her cümle veya ibarenin Kırgız Türkçesi örneginin tam karşısında Türkiye Türkçesine aktarması olacak şekilde verdik. Böylece Ministrdin Kızının Mahabatı romanında geçen birleşik fiiller iki lehçe arasındaki karşılaştırmanın daha kolay yapılabilecegi bir sekilde göz önüne getirilmiş oldu.İncelemeden sonra elde edilen sonuçlar Sonuç bölümünde yer almaktadır.Anahtar Kelimeler1. Birleşik Fiiller2. Tasvir Fiilleri3. Kırgız Türkçesi4. Birleşik Fiillerin İşlevleri5. Tasvir Fiillerinin İşlevler
Özet (Çeviri)
In this study, it is argued about the compound verbs in Turkic Language of Kyrgyz. Our study consists of the Introductory, Compound Verbs Composed Of A Noun and An Auxiliary Verb in Turkic Language of Kyrgyz, Compound Verbs Composed Of A Verb And An Auxiliary Verb in Turkic Language of Kyrgyz and Conclusion Parts.After giving general information about The Compoud Verbs in Turkic Language of Kyrgyz and Turkic language of Turkey in the Introductory Chapter, it is argued about the novel ?Ministrdin Kızının Mahabatı? and its writer. We have translated the compound verbs examples with their sentences and expressions into Turkic language of Turkey. This translation were shown on chart in form of two column where Turkic Language of Kyrgyz and Turkic language of Turkey equals of every sentence and expresions were on the same row. Thus, comparison of the gerunds examples which were mentioned in Ministrdin Kızının Mahabatı novel between two dialects were illustrated.As a result of reviews are given in the ?Conclusion? section.Key words1. Compound Verbs2. Descriptive Verbs3. Turkic Language of Kyrgyz4. Functions of Compound Verbs5. Functions of Descriptive Verbs