Karşılaştırmalı Hukukta borcun dış üstlenilmesi: Borcun nakli
La reprise externe de dette dans le droit comparé: La reprise de dette
- Tez No: 350275
- Danışmanlar: PROF. DR. H. CUMHUR ÖZAKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
Borcun dış üstlenilmesi, alacaklının üstlenen ile yaptığı sözleşme uyarınca borçlunun değişmesidir. Kavramın ortaya çıkması ve gelişimi 19. yüzyıl Alman Pandekt hukukçularının çalışmalarına dayanır. Borcun üstlenilmesiyle, eski borçlu borcundan kurtulur, yerine üstlenen borçlu konuma geçer. Borçlu değiştiği halde, borcun içeriğinde bir değişiklik olmaz. Borcun fer?ileri de bazı istisnalar haricinde üstlenene geçer. Bu nedenle, borcun üstlenilmesinin bir cüzi halefiyet hali olduğu kabul edilir. Bu cüzi halefiyet, sadece borçlu ve alacaklıyı değil, üçüncü kişi teminat verenleri de etkiler. Kefil ve rehin vereni borçlu değişiminden korumak amacıyla, teminatın devamı için onların da rızası aranmıştır. Ayrıca, borcun üstlenilmesinde alacaklının rızası gereklidir. Ancak, malvarlığı ve işletme devrinde, borçların külliyen intikalini sağlamak ve devri kolaylaştırmak amacıyla alacaklının rızası istisnai olarak aranmamıştır. Rehinli taşınmaz devrinde ise, alacaklının aksi yönde beyanda bulunmaması halinde borcun üstlenilmesine razı olduğu kanunen varsayılmıştır. Tezimizde, borcun üstlenilmesi kavramının tarihi gelişimi, değişik modelleri, tanım ve hukuki niteliği, benzeri kurumlarla karşılaştırılması, özel görünüm biçimleri ve hüküm ve sonuçları ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Assumption of debt is the change of the debtor with a contract between the creditor and the new debtor. The genesis and development of the concept is realized in the 19th century thanks to the research of German pandect researchers. When the assumption of debt is concluded, the original debtor is discharged of his debt and the new debtor becomes responsible of this debt instead of him. Despite the change of the debtor, the content and the extent of the debt remains the same. The accessories of debt, with few exceptions, are transferred to the new debtor. That is why, it is accepted that the assumption of debt is a singular succession. This succession does not only affect the creditor and the debtor but also guarantors. To protect the pledgor and guarantor, their consent is required for the continuation of these sureties after the assumption of debt. In addition, the creditor's consent is essential for the assumption of debt. However, it is exceptionally not required in the transfer of assets and the business, just to facilitate the universal transfer of debts. As for the subject of alienation of mortgaged property, the silence of the creditor for a specified period is deemed as consent to the change of debtor. In this thesis, we will analyze the historical development of the concept, then the definition and delimitations, then different models and finally the legal effects of the assumption of debt.