Ayak bileği kol indeksinin koroner anjiyografiye bağlı kontrast nefropati gelişimindeki öngördürücülüğü
Ankle-brachial index to be a predictor in contrast nephropathy development due to coronary angiography
  1. Tez No: 350292
  2. Yazar: SERKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada ayak bileği-kol indeksinin(ABKI)?nin koroner işlemler için KAG laboratuarına alınan hastalarda akut böbrek hasarı (ABH) için bağımsız bir öngördürücü olup olmadığı amaçlanmıştır. Yöntem: Mayıs 2012-Mart 2013 arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Kardiyoloji servisi ve koroner yoğun bakıma yatan ve koroner işlemler için KAG laboratuvarına alınan tüm hastalarda işlem öncesi serum kreatin(SCr) , Glomerüler filtrasyon hızı(GFR) ve doppler kaynaklı ABKİ ölçüldü. Hastalara işlem sonrası en az 48 saat SCr takibi yapıldı ve bu değerde en az 0.3 mg/dl artışlar ABH olarak kabul edildi. Bulgular: ABH gelişmeyen ve gelişen hastaların ABKİ ortalamaları sırası ile 1.17±0.12 ve 1.22±0.17 olarak saptandı (p:0.008). ABH gelişen hastalarda ABKI>1.3 olan hasta yüzdesi ABH gelişmeyen gruba göre yaklaşık 3 kat daha fazlaydı (%36.8 vs %13 p1.30 olmasının ABH gelişimini göstermedeki duyarlılığı %36,8 ve özgüllüğü %87,5 olarak belirlenmiştir.( pozitif prediktif değer: 25,3 negatif prediktif değer: 92,3 ). Tartışma: Daha önce yapılan pek çok çalışmada artmış ABKİ (arteriyel sertlik) olan hastalarda kardiyovasküler mortalite ve olayda da artış saptanmıştır. Kendi çalışmamızda saptanan yüksek ABKİ hastalarında ki artmış olan ABH nın bu hastane içindeki kardiyovasküler mortalite ve olayda ki artışın bir nedeni olabileceği düşünülebilir. Sonuç: Korkulan bir komplikasyon olan kontrasta bağlı ABH gelişiminin önceden öngörülmesi önemlidir ve ABI>1.3 olan hasta grubuda bu konuda yeni bir marker olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, whether ankle-brachial index (ABI) is an independent predictor for acute kidney injury (AKI) in patients taken to the CAG laboratory for coronary procedures is aimed. Methods: Before the coronary procedures in CAG laboratory; serum creatine (SCr), glomerular filtration rate (GFR), and doppler derived ABI were measured in all patients that are accepted to either Cardiology Department or Coronary Intensive Care Unit of Necmettin Erbakan University between May 2012-March 2013. Patients? SCr were monitored until at least 48 hours after the procedure and increases bigger than 0.3 mg/dl in this value were considered as AKI. Findings: The ABI means of patients who developed AKI and those who didnot were found 1.17±0.12 and 1.22±0.17 respectively (p:0.008). ABI>1.3 is about 3 times more in patients who developed AKI than the group did not (36.8% vs 13%, p 1.30 shows the development of AKI with 36.8% sensitivity and 87.5% specificity. (Positive predictive value: 25.3, negative predictive value: 92.3). Discussions: In many previous studies, patients with increased ABI (arterial stiffness) were detected to have an increased cardiovascular mortality incident. Increased AKI in patients with high ABI whom are detected during this study could be a reason behind the increase in cardiovascular mortality in this hospital. Results: To foresee the contrast related AKI development which is a feared complication is important and in this regard, ABI>1.3 may be a marker.