Deneysel nekrotizan pankreatitte maggot terapi
Maggot debridement therapy in exprimental necrotising pancreatitis
- Tez No: 350293
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL KARTAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Cerrahi tedavideki aşamalar ve artan yoğun bakım imkanlarına rağmen akut pankreatitin en ciddi komplikasyonu olan pankreatik nekrozda mortalite hala yüksektir. Akut nekrotizan pankreatitte cerrahi tedavi endike olduğunda nekrozun ne şekilde temizleneceği (Nekrozektomi) konusunda fikir birliği yoktur. Maggot debritman tedavisi (MDT), süpüratif yaraların lucilia sericata sineğinin larvalarıyla (LDT) tedavi edilmesidir. Larvalar salgıladıkları enzimlerle açık, kirli yaraların debritmanında oldukça etkili olmaktadır. Bu çalışmamızda MDT'ni pankreatik nekrozun tedavisi ve debritmanında kullanmayı amaçladık Metod: Çalışmamızda, 40 adet Wistar-albino cinsi rat kullanıldı. Her biri 10'ar rattan oluşan 4 randomize grub oluşturuldu. Sham grubuna ANP oluşturmaksızın sadece laparatomi yapıldı. Kontrol (2. grup) , LDT (3. grup) ve izotonik serum (4.grup) tedavi grubunun pankreas kanalı kanülize edildi. Kanal içerisine %5 lik Na taurokolik asit verilerek ANP oluşturuldu. 3. gruba LDT başlandı. Deney süresi sonunda sakrifiye edilen ratlardan kan örnekleri ve pankreas dokuları alındı. Makroskopik ve histopatolojik olarak pankreasta meydana gelen hasar değerlendirildi. Sonuçlar istatistiksel bilgiler ışığında yorumlandı. Sonuçlar: Tüm gruptaki ratlar akut pankreatit oluşturulduktan 120 saat sonra sakrifiye edildi. Grup 2-3-4 teki serum amilaz, LDH, lökosit, hemotokrit, üre, kalsiyum, AST değerleri sham grubuna göre önemli derecede yüksekdi.
Özet (Çeviri)
Despite recent advences in intensivecare, imaging techniques and surgical strategies, the mortality rate of pancreatic necrosis is stil high. When the surgical treatment is indicated at ANP, there is no consensus on how to clear (Necrosectomy) it of necrosis. Maggot debridement therapy (MDT) is the intentional treatment of ischemic, necrotic and suppurative wounds with the larvae of the fly, lucilla sericata (LDT). The larvae secrete enzymes are quite effective on debridement of contaminated and open wounds. Our aim in this study is to use MDT for treatment and debridement of ANP. Methods: Our study, fourty Wistar-Albino rats were used in the study. 4 randomised groups containing 10 rats were formed. In the Sham group, laparotomy was performed without forming ANP model. In the control (Group 2), LDT (Group 3) and isotonic serum (Group 4) group's ductus pancreaticus were cannulated. %5 Na taurocolic acid were infused in the ductus pancreaticus and ANP was performed. In the treatment group, group 3, LDT was started. At the end of the experimental time, blood samples and pancreatic tissues were obtained from the sacrificated rats. Injury occurred in the pancreas was evaluated macrascopic and histopathologically. Results were interpreted in the light of statistical information. Results: Acute pancreatitis has occurred all rats were sacrificed 120 hours later. Serum amylase ,LDH, leukocyte, hemotocryte,ure,calsium and AST levels were significantly higher in Group II-III and IV, compared to other group.