Majör kardiyak cerrahi hastalarında ayak bileği- kol basınç indeksinin akut böbrek hasarını öngörmedeki yeri the role of ankle-brachial pressure index for predicting acute kidney injury in cardiac major surgery patients
- Tez No: 490907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ ÖZTÜRK, UZMAN MAZLUM ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Nefroloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nephrology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Aterosklerotik hastalıkları öngörmede, objektif, non-invaziv bir test olan ayak bileği-kol basınç indeksi (ABKİ)'nin kardiyak majör cerrahi operasyonlarda da akut böbrek hasarının(ABH) tanısında yol gösterici olacağı düşünülmektedir. Çalışmamızda, kardiyak majör cerrahi uygulanan hastalarda ABKİ ölçümleri, laboratuar verileri ve diürez takipleriyle ABH arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. MATERYAL METOD: Tek merkezli, kesitsel ve gözlemsel nitelikli çalışmamızda koroner by-pass greftleme operasyonu planlanan 18 yaş üstü, öyküsünde böbrek ve üriner sistem operasyon öyküsü bulunmayan, diyaliz takip programında olmayan, ekstremite vasküler travma öyküsü bulunmayan, ileri malignite öyküsü bulunmayan, hemodinamisi stabil hastalar dahil edildi 80 hasta dahil edildi. Çalışmamızda kol ve bacak sistolik kan basınç ölçümü için 2 adet Omron (M2 Basic) otomatik sfingomanometri cihazı kullandık. Cihazların kendi içinde sistolik tansiyon ölçümünde eşdeğer sonuçlar verip vermediğinin tespiti için normal kişiler üzerinde kol basınç ölçümü her iki alet ile denendi. Ölçümler arasında 2-3 mm Hg üstünde bir fark saptanmadı. Çalışmamıza dahil olan hastalar hasta odalarında ziyaret edildi. Son 30dk'da sigara, çay veya kahve içmedikleri halde, 10 dk supin pozisyonda ve sessiz bir ortamda dinlenmelerinin ardından sırasıyla sağ kol ile eş zamanlı sağ bacak sistolik basınçları, sol kol ve bacak sistolik kan basınçları ölçülüp kaydedildi. Bu işlem aralarında 5mmHg fark olmayana kadar tekrarlanıp, son iki ölçümden hesaplanan ortalama sistolik ABKİ değerleri kaydedildi. Daha sonra peroperatif ve postoperatif detaylı bilgiler kayıt altına alındı. Operasyon öncesinden başlanarak verilen inravenöz mayiler, ilaçlar ve kan ürünleri dosyaya kaydedildi. İntraaortik balon pompası kullanılanlar ayrıca not edildi. Hastalar postoperatif ilk 3 gün de takip edilip başlangıç verileri ile kıyaslanmak üzere dosyaya işlendi.ABH, KDIGO-AKI kriterleriyle tanımlandı. BULGULAR: Çalışmaya yaş ortalamaları 58±10 yıl olan 66'ü erkek 80 hasta dahil edildi. Hastaların %2,5'inde intraaortik balon pompası kullanıldı. Hastaların %15,7'sinin ABKİ
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Ankle-brachial pressure index (ABPI) which is an objective, non-invasive test for predicting atherosclerotic diseases is thought to be a guide in diagnosis of acute kidney injury (AKI) in cardiac major surgery operations. In our study, we aimed to investigate the relationship between AKI and ABPI measurements, laboratory data and diuresis follow-up of patients undergoing cardiac major surgery. MATERIALS AND METHODS: In our single center, cross-sectional and observational study, we included hemodinamically sstabilized 80 patients who were over 18 years old and scheduled for coronary by-pass grafting operation with no history of renal and urinary system operation, no dialysis follow-up program, no advanced malignancy, no evidence of extremity vascular trauma, We used two Omron (M2 Basic) automated sphygmomanometer devices for measuring arm and leg systolic blood pressure. In order to determine whether the devices give equivalent results in systolic blood pressure measurement, arm pressure measurement of normal people was performed with both instruments. The difference between the measurements was less than 2-3 mm Hg. Patients who were included in the study were visited in hospital rooms. Simultaneous right arm, right leg, left arm and left leg systolic blood pressures were recorded after 10 minutes rest at supine position in a quiet environment, without drinking cigarettes, tea or coffee at last 30 minutes. This procedure was repeated until there was no difference of 5 mmHg between blood pressures and the mean systolic ABPI values which were calculated from last two measurements were recorded. Then detailed information about peroperative and postoperative period was recorded. Beginning before the operation, administered intravenous fluids, medications and blood products were recorded in a file. Patients using intraaortic balloon pump were also noted. Patients were followed up for 3 days postoperatively and processed into the file for comparison with baseline data. AKI was defined by criteria of KDIGO-AKI. RESULTS: A total of 80 patients (66 males and 14 females) with a mean age of 58 ± 10 years were included in the study. Intra-aortic balloon pump was used in 2,5% of patients. ABPI was found