Kritik bakım hastalarında laktat ve RDW parametrelerinin prognostik değeri ve yoğun bakım skorlama sistemleri ile karşılaştırılması
Prognostic value of lactate and RDW in critically ill patients and comparison of them with intensive care unit scoring systems
- Tez No: 350294
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Kritik hasta; genel olarak yaşamsal fonksiyonları stabil olmayan, destek tedavisi altında stabil tutulan, genel durumu kötü olan hastadır. Kritik hasta bakımı son derece zor, stresli, masraflı, uzmanık isteyen bir iştir. Bunun için özel donanım gerekmektedir. Kritik hastaların prognozunun bilinmesi ve erken müdahale edilmesi önem arzetmektedir. Bizim bu çalışmamızın amacı acil servise gelen ve yoğun bakıma yatışı uygun görülen kritik hastalarda prognozla laktat ve RDW parametrelerinin ilişkisini araştırmak ve skorlama sistemleri ile karşılaştırmaktır. Metot: Çalışma süresi içinde kritik yoğun bakım ünitesine 647 hasta yatırıldı ve çalışmaya 147 hasta kabul edildi. Hastaların vital bulguları, hemogram, biyokimya, kan gazı değerleri ile ayrı olarak laktat ve RDW değerleri kaydedildi. APACHE-II ve SOFA skorları hesaplanarak kaydedildi. Hastane ve yoğun bakım yatış süresi ile mortalitesi kaydedildi. İstatistiksel analizde ki-kare testi , Fisher?in kesin ki-kare testi , Student t testi, normal dağılıma uymayan nonparametrik verilerin karşılaştırılmasında Mann-Whitney U testi uygulandı. P değerinin 0,05 altında olması istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi.
Özet (Çeviri)
AİM: The critical patient is defined as one with unstabil life signs and requring supportive treatment and has unfavourable general condition. Caring these patients is difficult, stresfull, expensive, and needs a specialized work on critical care and special equipment. It is important to know the prognosis of patient and perform immediate management. Our study was to determine the relation between prognosis, lactate and RDW, also to compare the results with scoring systems in patients who presented to ED and admitted to CCU. METHOD: During study period, 647 patients were admitted to CCU and 147 of who was included in the study. The vital signs, laboratory results including complete blood count, biochemistry and arterial blood gas with lactate level were recorded. The scoring systems including APACHE-II and SOFA were calculated. The results of hospitalization in terms of CCU and all admission were recorded. In statistical analysis, Chi-square test, Fischer?s exact chi-square test, Student T-test, Mann-Whitney U test for nonparametric data were used. P value that is less than 0.05 was accepted as statistically important.