Lazer kontrollü bir iş makinesinin geliştirilmesi ve otomasyonu
Automation and improvement of the laser controlled caterpillar
- Tez No: 350322
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR ALTINBALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tez, kullanımı gün geçtikçe önem kazanan lazer kontrollü iş makinelerinde mekanizasyon ve otomasyon kapsamında birbiriyle bağlantılı modernizasyon çalışmaları ile ilgilidir. Bu bağlamda lazer kontrollü mevcut bir tesviye makinesi bilgisayar destekli mühendislik ile incelenmiş ve tasarımının geliştirilmesi, geliştirilen yeni tasarımın üretimi, PLC ile otomasyonu ve testler ile değerlendirilmesi üzerine çalışmalar gerçeklenmiştir. Öncelikle günümüzde zemin tesviye çalışmaları için kullanılan iş makineleri ve bu iş makinelerinde lazer teknolojisinin kullanımına değinilmiştir. Lazer sistemi ile kontrol edilen bir tesviye makinesi üzerinde; mevcut tesviye hataları ve çalışma gereksinimleri belirlenmiştir. Tespit edilen gereksinimlerin karşılanması, işlem hatalarının ortadan kaldırılması, ek olarak iş veriminin ve makinenin etkin çalışma sahalarının arttırılması amaçlanmıştır. Mevcut lazer kontrollü zemin tesviye makinesinin geliştirilecek yeni tasarımı için önceki bilimsel çalışmalarında ışığında geliştirmeye yönelik tasarım fikirleri ortaya konmuştur. Geliştirilecek makinenin
Özet (Çeviri)
This paper concerns the interrelated studies as a part of mechanization and automation in caterpillars whose usage gains in importance day by day. In this regard, a current laser controlled land leveller has been examined with the help of computer aided engineering and studies have been carried out on design improvement, production of the improved design, automation using PLC and evaluation. Primarily, the caterpillars that are used for surface levelling at the present time and the usage of laser technology on these caterpillars are mentioned. Current levelling failures and working requirements has been analyzed based on a laser controlled land leveller. The aim is to meet the determined requirements, remove the transaction errors and additionally to improve the productivity and the effective working field of the machine. For the redesign of the current laser controlled land leveller, developmental ideas for the design is put forward in consideration of the former studies. The machine to be developed is aimed to be equipped with `shovel slope stabilization system?, `automated pulling system? and maximum load protection system?. The improved mechanical design which performed in computer media is produced. Hydraulic system elements of this machine are set up in compliance with the target mechanical movements and automation system. On the other hand, an electrical system that is essential for the automation system is set up. Regarding the needs of the machine under the working conditions, operator panels are designed. In the sequel, PLC software that is convenient to the system is written.