Güvenlik duvarı günlüklerinin makine öğrenmesi yöntemleri ile analizi ve bir model çıkartılması
The analysis of the firewall diaries through machine learning methods and producing a model
  1. Tez No: 350323
  2. Yazar: ERKAN ÖZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM UÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasının amacı günümüz bilgisayar sistemlerinin sağlıklı çalışabilmesi için önemli bir süreç olan ağ güvenliğini artırmaktır. Bu amaçla ağ güvenliğini sağlamada temel unsur olan güvenlik duvarları, daha önce araştırmacılar tarafından çok az denenmiş yapay zekanın alt dalı olan makine öğrenmesi yöntemleri ile analiz edilmiş ve güvenliği artırıcı bir model oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu amaca ek olarak güvenliği artırmada yeni yöntemlerin alternatif çözümler sunabileceği de gösterilmeye çalışılmıştır. Bu tez çalışmasında ayrıca, yüksek başarımlı hesaplama, veri madenciliği gibi farklı disiplinler bir arada kullanılmış ve elde edilen sonuçlar paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to increase the network security, which proves a process of high importance, for the purpose that today?s computer systems can operate more efficiently. For this purpose, the firewalls, the main factors in securing the network, have been anaysed through the machine learning, a sub-branch of artificial intelligence which has been tried minimally by researchers before, and an effort to produce a model to increase the security has been made. Besides this aim, it has been tried to show that these methods can offer alternative solutions. Moreover, different disciplines such as high performance calculation and data mining have been used together and the results obtained have been shared.