Fast solutions of multiple monostatic radar cross section problems using the recompressed adaptive cross approximation algorithm
Monostatik radar kesit alan problemlerinin çöz ümlerinin tekrar sıkıştırılmış yaklaşık adaptif çapraz algoritmasıyla hızlandırılması
  1. Tez No: 350344
  2. Yazar: SEYEDMAHDI KAZEMPOURRADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Radar kesit alan (RKA) hesaplaması stratejik öneme sahiptir. RKA hesaplamaları için bir yöntem, sayısal elektromaynetik çözüm tekniklerinin kullanılmasıdır. Ancak, gerçek yaşamda önem taşıyan geometrilerin modellenmesi, karşımıza çok büyük sayısal problemler çıkartmaktadır. Böyle büyük sayısal problemleri, matris denklemine çevirip hızlı çözüm yöntemleriyle çözebiliriz. Alıcı ve vericinin yan yana konumlandırıldığı, hatta bir çok zaman aynı antenin kullanıldığı radar tiplerinde, monostatik RKA (MRKA) çok önemli sayılır. Tek bir MRKA hesaplaması için bir sayisal çözüm yapılması gerekir ve bu çözüm pahalı olabilir. Değişik ve yüksek çözünürlüklü küresel açılarda ise MRKA hesaplanmasının hızlandırılması amacıyle bir sıkıştırma algorıtması geliştirilmiştir. Bu yöntemde, ilk seviyede yaklaşık adaptif çapraz algoritması (YAÇA) kullanılır. Bir sonraki adımda YAÇA'dan çıkan matrisler alınır ve QR algoritmasını uygulanarak az işlemle tekil değer ayrışımı hesaplanır. Belli bir seviyeden düşük tekil değerler atildiğinda, daha düşük bir etkin rank elde edilir. Bu tezde sıkıştırma algoritmaının geliştirilmesi ve farklı problemlerde uygulanması anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
We developed a method that incorporates an algebraic compression technique to accelerate the computation of multiple monostatic radar cross sections (RCSs) of arbitrary 3-D geometries. Since most radars rely on the backscattering from a target, computing the monostatic RCS (MRCS) is needed more often than the bistatic RCS. Computation of each MRCS value requires a separate solution, which may be costly depending on the size of the problem. The task becomes considerably harder when the goal is to compute multiple MRCS values with high angular resolution. The proposed technique compresses the excitation matrix using the adaptive cross approximation (ACA) algorithm in the first step. A recompression is applied on the matrices obtained from ACA by utilizing the QR decomposition and computing the singular value decomposition in an efficient manner. The solution of each excitation is accelerated by the multilevel fast multipole algorithm. The numerical results demonstrate the efficiency and accuracy of our proposed method.