FPGA based pulse width modulation drive for underwater low frequency magnetic field generation
Sualtı manyetik alan yaratımları için FPGA tabanlı darbe genişlik modülasyon sürüşü
- Tez No: 350345
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA İDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Araştırmanın temel odağı belirli bir mesafede manyetik alan üretebilmek için elektonik devre tasarımı yapmaktır. Bu devre AC ve DC işaretlerle sürülebildiği gibi aynı zamanda bu iki işaretin tipinin birleşimlerinde de çalışabilmelidir. Bir hayli verimsiz bir kaç analog devre denemesinden sonra, anahtarlanan dönüştürücü devre yapıları seçilmiştir. Bu yapıdaki anahtarların, bir mikroişlemci gibi dijital ortamlarda kontrol edilemesi ilave bir külfet getirir. Fakat bu, kontrol devrenin aynı zamanda farklı operasyonlar için esnek olmasını sağlar. Buna ek olarak
Özet (Çeviri)
Main focus is to design an electronic circuit which drives a coil for producing underwater magnetic fields at aimed distances. This circuit should handle AC, DC drive individually and both at the same time. After some trials of quite lossy analogue circuitry, the switching converter & inverter structure is determined to be the framework. Although that brings extra complexity of controlling switches digitally with a processor circuitry; it is quite flexible for modes of operations. H-bridge with MOSFETs as switches, is the drive circuitry and with proper software selection, the hardware serves a DC-DC converter or a DC-AC inverter. In addition, because switches do operate at