Top-K link recommendation for development of P2P social networks
P2P sosyal ağları geliştirmek için en iyi K bağlantı önerisi
  1. Tez No: 350347
  2. Yazar: YUSUF AYTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ULUSOY, DOÇ. DR. HAKAN FERHATOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
The common approach for implementing social networks has been using centralized infrastructures, which inherently include problems of privacy, censorship, scalability, and fault-tolerance. Although decentralized systems offer a natural solution, significant research is needed to build an end-to-end peer-to-peer social network where data is stored among trusted users. The centralized algorithms need to be revisited for a P2P setting, where the nodes have connectivity to only neighbors, have no information of global topology, and may go offline and churn resulting in changes of the graph structure. The social graph algorithms should be designed as robust to node failures and network changes. We model P2P social networks as uncertain graphs where each node can go offline, and we introduce link recommendation algorithms that support the development of decentralized social networks. We propose methods to recommend top-k links to improve the underlying topology and efficiency of the overlay network, while preserving the locality of the social structure. Our approach aims to optimize the probabilistic reachability, improve the robustness of the local network and avoid loss from failures of the peers. We model the problem through discrete optimization and assign a score to each node to capture both the topological connectivity and the social centrality of the corresponding node. We evaluate the proposed methods with respect to performance and quality measures developed for P2P social networks.
Özet (Çeviri)
Sosyal ağları hayata geçirmek için kullanılan merkezi altyapılar beraberinde gizlilik, sansür, ölçeklenebilirlik ve hataya dayanıklılık sorunlarını getirmektedir. Dağıtılmış sistemler sosyal ağlar için doğal bir çözüm sunsa da, bir uçtan uca sosyal bir ağ oluşturmak için ciddi bir araştırma gereklidir. Merkezi algoritmalar P2P altyapısı kullanıldığında yeniden ele alınmalıdır çünkü P2P altyapıda kişiler sadece komşularını bilmekte, tümçizgeye ait bilgiden yoksun ve zaman zaman çevrimdışı olabilmektedirler. Sosyal ağ algoritmaları kullanıcıların çevrimdışı kaldığı ve ağın değiştiği durumlara karşı sağlam birşekilde tasarlanmış olmalıdır. Biz sosyal ağı, kişilerin zaman zamançevrim dışı olabildiği, belirsiz çizgeler olarak tanımlıyoruz ve bu ağların gelişmesini sağlamak için bağlantı öneri algoritmalarını sunuyoruz. Varolan sosyal ağı geliştirmek için en iyi k tane bağlantı önerisi yaparken sosyal ağın ve yerel yapıların korunması için çalışıyoruz. Hedefimiz olasılığa bağlı ulaşılabilirliği eniyileyerek yerel ağ sağlamlığını artırmak ve kayıplardan doğan hataları en aza indirmektir. Bu problemi her kişiye topolojik bağlılık ve sosyal ağdaki durumuna göre puanlama olarak modelliyoruz. Sunduğumuz yöntemleri geliştirdiğimiz performans ve nitelik ölçüleri ile değerlendiriyoruz.