The impact of supply chain coordination on the environment
Tedarik zinciri koordinasyonunun çevre üzerine etkisi
- Tez No: 350346
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL TOPTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Emisyon kontrol sistemleri endüstriyel faaliyetlerden kaynaklanan karbon salınımlarını azaltmak amacı ile tasarlanmıştır. Bu tezde bir satıcı ve bir perakendeciden oluşan iki basamaklı bir tedarik zincirindeki koordinasyon problemi emisyon düzenlemeleri altında çalışılmıştır. İlk olarak bir ürünün belirgin talebinin karşılanmaya çalışıldığı iki basamaklı bir tedarik zinciri, emisyon üst sınırı ve ticareti, karbon vergisi ve karbon üst sınırı politikaları altında analiz edilmiştir. Bu tedarik zincirinin sonsuz çevrende faaliyet gösterdiği ve satıcı ve perakendecinin bir siparişteki sipariş miktarlarının eşit olduğu varsayılmıştır. Sistemin yıllık ortalama emisyonlarının satıcı ve perakendecinin koordine karar verdiği her durumda azalmadığı analitik ve numerik olarak gösterilmiştir. Bu durum tedarik zinciri koordinasyonunun karbon emisyonları ile ilgili ölçütler altında iyi performans göstermeyebileceğine işaret etmektedir. İki basamaklı bir tedarik zincirinde yukarıda belirtilen emisyon kontrol sistemleri altında yapılan analiz perakendecinin rassal talep ile karşılaştığı durum için genişletilmiştir. Belirgin ve rassal talep durumlarının çalışıldığı modellerde satıcı-perakendeci sisteminin en iyi performansı istendiğinde, miktar indirimi, sabit ödenti, karbon kredisi paylaşımı ve karbon kredisi fiyat indiriminin de içinde bulunduğu koordinasyon mekanizmaları tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Emission regulating mechanisms have been proposed by the policy makers to reduce the carbon emissions resulting from the industrial activities. We study the channel coordination problem of a two-level supply chain (i.e., a buyer and a vendor) under emission regulations. We first analyze a two-echelon chain that operates to meet the deterministic demand of a single product in the infinite horizon using a lot-for-lot policy under cap and trade, carbon tax and carbon cap policies. We analytically show and numerically illustrate that the average annual emissions of the system do not necessarily decrease when the buyer and the vendor make coordinated decisions. This implies coordination may not be good for the environment in terms of emissions related performance measures. We further extend our analysis under the emission regulating mechanisms mentioned above for a two-level supply chain in which the buyer operates to meet the stochastic demand of a single product. In both deterministic and stochastic demand settings, we propose coordination mechanisms including quantity discounts, fixed payments, carbon-credit sharing and carbon-credit price discounts that compensate the buyer's loss when the system's costs are minimized or profits are maximized.