The effects of the gsk-3 inhibitor tdzd-8 on bipolar-like behavioral phenotype induced by high fructose corn syrup consumption in adolescent rats
Adölesan sıçanlarda yüksek fruktozlu mısır şurubu tüketimi ile indüklenen bipolar benzeri davranışsal fenotipe gsk-3 inhibitörü tdzd-8'in etkileri
- Tez No: 510761
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIRIM SARA, PROF. DR. MELİH ÖNDER BABAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çocuklar ve adölesanlar yüksek fruktozlu mısır şurubu (YFMŞ) ile tatlandırılmış içeceklerin baş tüketicileridirler. Adölesanlarda YFMŞ tüketiminin kardiyometabolik sonuçları iyi biliniyor olsa da nöropsikiyatrik sonuçları halen ortaya konamamıştır. Adölesan sıçanlar içeriği insan tüketimine sunulan tatlandırılmış içeceklere çok benzeyen %11 ağırlık/hacimce karbonhidrat içeren YFMŞ solüsyonuyla beslenmiştir. YFMŞ ile beslenmiş adölesan sıçanlar bipolar benzeri davranışsal fenotip ile beraber hipokampal CA3-CA1 sinapslarında hipereksitabilite göstermişlerdir. Bu sinaptik hipereksitabilite artmış presinaptik salıverilme ihtimali ile postsinaptik membrana yerleşebilecek AMPA reseptör havuzundaki artış ile ilişkilidir. Bu değişimlerden sırasıyla Na+/K+-ATPaz'ın (NKA) nöron spesifik α3 altbiriminin ifadesinin kontrolün %18±7'sine kadar azalması ve AMPA reseptörlerinin GluR1 altbiriminin ser845 fosforilasyonunun kontrolün 4.6±1.25 katı kadar artması sorumludur. TDZD-8 tedavisi YFMŞ tüketimi ile ilişkili hem davranışsal hem de elektrofizyolojik bozuklukları lityumun da duygudurum stabilleyici etkilerinin mekanizması olarak bilinen Glikojen Senteaz Kinaz-3 (GSK-3) inhibisyonuyla geri çevirmiştir. Hipokampal nöroinflamasyon ve local insülin direnci YFMŞ tüketimiyle bipolar benzeri davranışların ortaya çıkışını açıklayabilecek diğer mekanizmalar olarak öne sürülmüş olsa da bu tez böyle bir ilişkiyi ortaya koyamamıştır. Bu tez, adölesan sıçanlarda YFMŞ tüketiminin, bipolar bozukluğun en erken endofenotipik belirteçlerinden olan nöronal hipereksitabilite ve bipolar benzeri davranışsal fenotipe yol açtığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Children and adolescents are the top consumers of high fructose corn syrup (HFCS) sweetened beverages. Even though the cardiometabolic consequences of HFCS consumption in adolescents are well characterized, the neuropsychiatric consequences have yet to be determined. Adolescent rats were fed with 11% weight/volume carbohydrate containing HFCS solution, which is strikingly similar to the sugar-sweetened beverages of human consumption. HFCS-fed adolescent rats displayed bipolar-like behavioral phenotype along with hyperexcitability in hippocampal CA3-CA1 synapses. This synaptic hyperexcitability was associated with increased presynaptic release probability and increased pool of AMPA receptors to be incorporated to the postsynaptic membrane, possibly due to decreased expression of the neuron-specific α3-subunit of Na+/K+-ATPase (NKA) to 18±7% of control and an increased ser845-phosphorylation of GluR1 subunits of AMPA receptors to 4.6±1.25 times of control, respectively. TDZD-8 treatment was found to restore behavioral and electrophysiological disturbances associated with HFCS consumption by inhibition of Glycogen Synthase Kinase-3 (GSK-3), the most probable mechanism of action of lithium for its mood-stabilizing effects. Even though hippocampal neuroinflammation and local insulin resistance were suggested as other mechanistic links tying HFCS consumption to the emergence of bipolar-like behavioral phenotype, we failed to show such a link. This dissertation showed that HFCS consumption in adolescent rats led to bipolar-like behavioral phenotype with neuronal hyperexcitability, which is known to be one of the earliest endophenotypic manifestations of bipolar disorder.