Elektronik destek sistemleri için darbe tekrar aralığı modulasyonunun algılanması
Comprehensive method for pulse repetition interval modulation recognition for electronic support systems
- Tez No: 350356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CAFER GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Elektronik Destek sistemleri için Darbe Tekrar Aralığı Modulasyonu Algılama Methodu geliştirilmiştir. Ayrıca ilgili Modulasyonun kritik parametrelerini çıkartma çalışmaları yapılmıştır. Elektronik Harp günümüz koşullarında bir kuvvet çarpanı olarak değerlendirilmekte ve önemini gün geçtikçe arttırmaktadır. Yoğun elektromanyetik sinyal ortamında Elektronik Destek sistemlerin radar parametrelerini algılayıp ilgili parametreleri Elektronik Taarruz sistemleri ile paylaşması beklenmektedir. Radar sistemleri Elektronik Korunma altında algılanmasını veya karıştırılmasını engelleyecek yöntemler uygulamaktadır. Bunlardan bir tanesi ise Darbe Tekrar Aralığına çeşitli modulasyonlar uygulamaktır. Elektronik Taarruz sistemleri tarafından gelişmiş teknikler uygulanabilmesi için bu modulasyonların çözülmesi gerekmektedir. Bu çalışmada söz konusu modulasyonların ayırımı kayıp ve hatalı darbeler ve gürültü altında başarı ile sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study proposes a method for Pulse Repetition Interval Modulation Recognition for Electronic Support Systems. Also in this study a Pulse Repetition Interval Modulation parameter extraction method has been proposed. Electronic Warfare have been considered as force multiplier with a increasing importance in defence systems. Electronic Support systems supposed to intercept and identify radar systems and hand over the critical information to Electronic Attack systems. Radar Systems employ various techniques to avoid deception or even not intercepted. One of these technique is to use Pulse Repetition Interval Modulations. In order to counter these radar system with advanced Electronic Attack techniques Electronic Support Systems must recognize these modulations. In this study a these modulations have been recognized under miss and spurious pulses and unintentional jitter such as noise.