Soğukta şekil verilmiş çelik elemanların Amerikan ve Avrupa standartlarına göre birleşimlerinin incelenmesi
Evaluation of the connections with cold formed steel elements according to the American and European standards
  1. Tez No: 350385
  2. Yazar: YAKUP ALTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDAN YORGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Soğukta şekil verilmiş elemanlar çelik yapı endüstrisinin öneminin artmasına paralel olarak son yıllarda özellikle hafif çelik yapılarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak her ülke kendi standartını oluştururken ülkemizde soğukta şekil verilmiş elemanlarla ilgili standart mevcut değildir. Bu çalışmada birinci bölümde çalışmanın amac, kapsam ve yöntemi belirlenmiştir. Ayrıca soğukta şekil verilmiş elemanların kullanımı ve avantajları anlatılmıştır. İkinci bölümde soğukta şekil verilmiş elemanların malzeme özellikleri ve davranışları hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde; soğukta şekil verilmiş elemanların birleşim tipleri ve özellikleri anlatılmıştır. Daha sonraki bölümde ise dünya da kullanılan standartlar hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca Amerikan standartının hesaplama yönteminde kullanılan ASD ve LRFD yöntemlerinin yükleme kombinasyonları ve çalışma prensipleri hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde; Amerikan standartına göre birleşimlerin tasarım dayanımları ve özellikleri anlatılmıştır. Ayrıca ark nokta kaynağı, küt kaynak, tek tesirli bulonlu ve çift tesirli bulonlu olmak üzere dört farklı birleşimde AISI ya göre sayısal örnekte hesap yapılmıştır. Altıncı bölümde; Avrupa standartına göre birleşimlerin tasarım dayanımları ve özellikleri anlatılmıştır. Ayrıca beşinci bölümde AISI ya göre hesaplanan dört çeşit farklı birleşim tipi sayısal değerleri değiştirilmeden Avrupa standartına göre hesap yapılmıştır. Son bölümde ise; dört farklı tip birleşimin Avrupa ve Amerikan standartına göre karşılaştırılması ve standartlar arasındaki farklar irdelenmiştir. Standartlarda kullanılan tasarım denklemlerinin birbirine benzemesine rağmen çok farklı sonuçlar vermesi standartlarda kullanılan azaltma katsayılarından dolayı oluştuğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, cold formed steel elements are being used widely especially in the area of light steel structures with respect to growing steel constructions and other industries. Despite the fact that every country such as American and European country has their own specifications of cold formed steels, in our country a standart does not exist. In the first chapter of this study the purpose, scope and method are defined. Also the advantage and the usage of the cold formed steel elements are introduced. In the second chapter the material properties and the behaviours of the cold formed steels are explained. In the third chapter, the connection types and properties of the cold formed elements are stated. In the next chapter the world standards are introduced. In addition to that the loading combinations and working principles of the ASD and LRFD methods used in the calculations of the American standards, are explained. In the fifth chapter the design strength and the properties of the connections with respect to the American standards are introduced. Furthermore the four different types of the connections: arc spot welds, fillet weld, bolt with single shear and bolts with double shear are explained with numerical examples with respect to AISI. In the sixth chapter the design strength and the properties of the connections with respect to the European standards are introduced. Besides, the calculations which were done regarding AISI involving four types of connections in the previous chapter, are re-evaluated with respect to the European standards without changing the parameters. In the final chapter, the differences between the European and the American standards of the four connections are compared and inspected. In spite of having similarities in the design equations, the results obtaining from these equations show a wide range differences due to the safety factor.